Lampy z metalu – nietuzinkowe oświetlenie do każdego wnętrza

0 0

Lampy z metalu kojarzą się z wnętrzami industrialnymi i z lubianymi loftami. Mamy jednak do czynienia z oświetleniem, które równie dobrze może zagościć w innej aranżacji. Ten typ oświetlenia każdego roku podbija wnętrzarskie rynki, a użytkownicy doceniają go za prostotę, ciekawe kształty i nietuzinkowe propozycje.

Jak dobierać metalowe lampy do poszczególnych wnętrz i wystrojów? Czy oświetlenie o wielu zaletach posiada wady, które trzeba wziąć pod uwagę? Podpowiadamy!

Lampy z metalu – zalety i wady

Oświetlenie metalowe może się pochwalić dużą trwałością i wytrzymałością. Sprawdza się zarówno w przestrzeniach wewnętrznych, jak i na zewnątrz. Jest proste w pielęgnacji, łatwe do utrzymania w czystości, a do tego posiada ciekawe walory estetyczne.

Co z wadami? Za wysoką jakość, modną propozycję i renomowaną markę często przychodzi zapłacić wysoką cenę. Koszty zdecydowanie rekompensują zarówno walory funkcjonalne, jak i estetyczne.

Z minusów można wymienić fakt, że choć lampy z metalu pasują do wielu aranżacji, nie we wszystkich będą się prezentować spójnie i harmonijnie. Klimat retro i jego wydanie, które mają się kojarzyć z babcinymi wnętrzami, romantyczne aranżacje lub ciepły i przytulny pokój dziecięcy będą wolały nieco bardziej klasyczne wykonanie oświetlenia. To jednak nie oznacza, że nie należy próbować. Metalowe oświetlenie potrafi bowiem olśnić, a przemyślany kontrast jest na wagę wnętrzarskiego złota!

Metale służące do wykonania oświetlenia

Wśród surowców metalowych, które znajdują swoje zastosowanie w oświetleniu znajdujemy kilka propozycji. Najczęściej jest to stal nierdzewna. Materiał twardy, odporny na działanie rozmaitych czynników, a do tego pozwalający na stworzenie lamp o szerokiej palecie kształtów. Do tego można liczyć na stal chromowaną, o wykończeniu błyszczącym lub matowym, a nawet efekt oferowany przez stal szczotkowaną.

Ze względu na łatwą obróbkę chętnie wykorzystywane jest aluminium. Każdego roku w puli modnego oświetlenia pojawiają się aluminiowe lampy – kształtne, z tłoczeniami bądź bez, i te bardziej klasyczne, i te zdecydowanie nowocześniejsze.

Odporną na korozję miedź poznamy w lampach, ponieważ gwarantuje wyjątkową barwę. Miedziane lampy to wersje kolorystyczne, które wpisują się w tegoroczne trendy wnętrzarskie. Do tego odcień miedzi w połączeniu z ciepłą barwą światła, potrafią dodać wnętrzom nuty tajemniczości i niepowtarzalnego klimatu.

Na atrakcyjny wygląd i odporność na ścieranie można liczyć, wybierając lampy z mosiądzu. Za to lekkość i dużą wytrzymałość zaoferują lampy stalowe.

Dopasowanie w zależności od funkcji pomieszczenia

W kuchni i jadalni potrzebne jest równomierne oświetlenie całej przestrzeni. Nie obejdzie się bez dodatkowego punktu świetlnego nad stołem, który służy wspólnemu spożywaniu posiłków. W takich miejscach sprawdzą się wiszące lampy z metalu. Jedna z nich może zagościć w centralnym punkcie sufitu, kolejne zaś nad jadalnianym stołem.

Do łazienki wybierzemy typowe lampy sufitowe, najlepiej z linką o regulowanej długości bądź w formie plafonu. Metal spełni oczekiwania domowników i będzie odpowiedzią na wymagania łazienki – pomieszczenia o wysokim ryzyku zachlapań oraz dużej wilgotności.

Więcej swobody pozostawiają pozostałe pomieszczenia. W salonach, pokojach dziennych, domowych biurach i sypialniach można łączyć różne typy lamp metalowych. Zarówno wiszące ze stojącymi, jak i stołowymi oraz ściennymi. Byleby zachować umiar, zadbać o funkcjonalność i estetykę.

Oświetlenie z metalu w zależności od wystroju

Jak dobierać tego typu oświetlenie do konkretnych wystrojów? W loftach i wnętrzach o charakterze industrialnym sprawdzą się konstrukcje minimalistyczne, surowe, chłodne w odbiorze. Nie muszą to być nawet zabudowane klosze. Ciekawie będą się prezentowały ażurowe konstrukcje otaczające kształtne, mleczne lub transparentne żarówki.

W wystroju glamour lub eklektycznym, a także skandynawskim można postawić na lampy metalowe o wykończeniu błyszczącym. Blask jest tu zdecydowanie wskazany, a tak stworzona lampa nie potrzebuje otoczenia mnóstwa dodatków, by zwracała na siebie uwagę.

Lampy z metalu są nietuzinkowe i charakterystyczne. To wydanie, któremu warto się przyjrzeć i znaleźć dla niego miejsce w domowym wnętrzu.

Previous post Oświetlenie schodów – zrób to dobrze!
Komplety wypoczynkowe do ogrodu - czas na aranżację przydomowej przestrzeni Next post Komplety wypoczynkowe do ogrodu – czas na aranżację przydomowej przestrzeni

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge