Nowoczesne kinkiety w naszych wnętrzach

0 0

Bogactwo form współczesnego oświetlenia zadziwia, ale i cieszy. Im większe bowiem zróżnicowanie, tym łatwiej inwestorzy odnajdują pośród szerokiego asortymentu oprawy idealnie wpisujące się w ich gust i potrzeby. Tak jest w przypadku lamp wiszących i plafonów, nie inaczej będzie też w przypadku kinkietów.

Kinkiety, czyli oprawy oświetleniowe montowane na ścianie od lat cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Choć ich forma ewoluuje razem z tym, jak zmieniają się trendy w architekturze wnętrz, ich popularność nie słabnie. Duża tu zasługa tego, że w wielu przypadkach są po prostu niezastąpione. Trudno bowiem wyobrazić sobie lepsze oświetlenie w pomieszczeniach przeznaczonych do komunikacji (przedpokój, klatka schodowa, korytarz), sypialni, a nawet salonu w okolicy strefy wypoczynkowej.

Nowoczesne kinkiety a forma lampy

Choć prym wśród współczesnych kinkietów wiodą oprawy proste w budowie i minimalistyczne w formie (kinkiety techniczne), to nie zabraknie wśród nich również lamp bogato zdobionych, idealnych do wnętrz w stylu glamour, a także przywołujących klasyczne w oprawach oświetleniowych kształty.

Nowoczesne kinkiety to nie zawsze formy statyczne, nieruchomo mocowane do ściany. Wiele z nich charakteryzuje możliwość regulacji kąta padania snopa światła. Zdarza się też, że żarówki montowane są na ruchomych ramionach, które znacznie poszerzają możliwości oświetlenia wnętrza.

W przeszłości istniała tendencja do utrzymywania oświetlenia w pomieszczeniu w jednakowej stylistyce. Stąd wielu inwestorów decydowało się na montaż opraw z różnych kategorii (np.: lampy wiszące, kinkiety i lampy podłogowe), tak, by pochodziły z tej samej serii. Dziś, choć kinkiety nadal stanowią uzupełnienie oświetlenia ogólnego we wnętrzu i, dla utrzymania spójnej aranżacji, powinny nawiązywać do niego swoją budową oraz stylistyką, nie koniecznie muszą powielać zastosowane w oświetleniu ogólnym wzory. Mogą charakteryzować się inną, choć nie różniącą się diametralnie od pozostałych opraw we wnętrzu formą, zostać wykonane z odmiennego materiału i utrzymane w innym kolorze.

Co zyskujemy dzięki nim we wnętrzu?

Zastosowane w aranżacji kinkiety nie tylko oświetlają, ale bardzo często też ocieplają wnętrze. Sączące się z nich światło jest delikatne i stonowane, dzięki czemu doskonale nadają się do budowania klimatycznego nastroju. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zależy nam stworzeniu przyjemnej, umożliwiającej relaks i wyciszenie się atmosfery. Można zatem powiedzieć, że jest to idealne oświetlenie do stref wypoczynkowych i rzeczywiście w taki właśnie sposób bardzo często jest traktowane.

Kinkiety mogą być transparentne albo nieprzezroczyste. Od tej ich cechy zależy w dużym stopniu sposób, w jaki oświetlane jest wnętrze. W zależności od sposobu montażu i ich formy, która niekiedy narzuca to, jak należy je zamontować na ścianie, mogą kierować światło ku górze albo w dół. Poszerza to możliwości aranżacyjne z udziałem kinkietów i różnicuje uzyskany efekt świetlny.

Kinkiety mogą też znaleźć zastosowanie do podświetlania ścian cechujących się ciekawą fakturą. Emitowane przez nie światło padające od dołu albo z góry na ceglane, kamienne albo wykonane przy pomocy innych materiałów lub technik ściany pozwoli wydobyć ich urok i dodać aranżacji charakteru.

Funkcja i zastosowanie

Kinkiety najczęściej występują w roli oświetlenia wspomagającego. Mogą mieć też funkcję wyłącznie dekoracyjną. Doskonale sprawdzają się tam, gdzie inwestorowi zależy na uzyskaniu dyskretnego oświetlenia wnętrza lub jego wybranej strefy.

Kinkiety bardzo chętnie są montowane w sypialni nad łóżkiem. W ten sposób zostaje im nadana funkcja lampki nocnej. W tej samej roli mogą też występować w pokoju dziecięcym. Z kolej zamontowane przy biurku i wyposażone w ruchome ramię lub specjalny elastyczny pałąk dadzą dużą swobodę w kierowaniu snopem światła i poprawią ergonomię stanowiska pracy.

Kinkiety są idealnym oświetleniem przy lustrze łazienkowym. W tym jednak przypadku należy decydować się wyłącznie na modele, które przeznaczone zostały do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Montaż kinkietów po obu stronach lustra na odpowiedniej wysokości powinien pozwalać na komfortowe wykonywanie czynności higienicznych w tej strefie.

Rola kinkietów we wnętrzach jest trudna do przecenienia. W wielu przypadkach nie da się ich zastąpić żadnym innym typem opraw. Różnorodność ich form to niebywała gratka dla inwestorów i dekoratorów wnętrz. Z łatwością można wśród nich odnaleźć modele, które wpiszą się w gusta nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge