Panelowy promiennik podczerwieni – bezpieczne i zdrowe ogrzewanie

0 0

Panelowy promiennik podczerwieni staje się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Działa na zupełnie innej zasadzie, i właśnie to jest jego atutem. Z promiennika podczerwieni skorzystają zarówno ci, którzy liczą na oszczędności, jak i domownicy zmagający się z alergiami, astmą lub schorzeniami reumatycznymi.

W jaki sposób działa panelowy promiennik podczerwieni i dlaczego warto na niego postawić? Sprawdzamy zalety i wady tego rozwiązania.

Panelowy promiennik podczerwieni – naturalne ogrzewanie

W promiennikach podczerwieni wykorzystuje się zjawisko promieniowania podczerwonego. Dokładnie tego, z którym mamy do czynienia na co dzień, wychodząc w słoneczny dzień na zewnątrz. Promieniowanie tego rodzaju wykorzystuje się w medycynie. Jest ono bezpieczne dla człowieka, a nawet wpływa na poprawę jego stanu zdrowia.

Panelowy promiennik podczerwieni to zatem ogrzewanie niemalże naturalne dla człowieka, a już na pewno bezpieczne.

Sposób działania

W promiennikach podczerwieni ciepło uzyskiwane jest nie za pomocą cyrkulacji nagrzanego powietrza, lecz zamiany podczerwieni w ciepło i oddania w tej postaci. Źródłem ciepła stają się domownicy oraz elementy wyposażenia dostępne w domowej przestrzeni. Ciepło pochłaniane i oddawane przez ściany budynku jest również korzystne dla domu. Zostaje bowiem zminimalizowane ryzyko nadmiernego gromadzenia się wilgoci, która grozi rozwojem pleśni i grzybów, groźnych dla zdrowia oraz wpływających na osłabienie konstrukcji budowlanych.

Podczas ogrzewania promiennikiem nie dochodzi do cyrkulacji powietrza, dzięki czemu nie ma ryzyka przypiekania kurzu na grzejnikach. Alergicy, astmatycy i reumatycy nie zmagają się za to z cząsteczkami kurzu i drobinkami krążącymi w powietrzu, czego nie można uniknąć podczas korzystania z tradycyjnych metod ogrzewania konwekcyjnego.

Konstrukcja do montażu na ścianach lub sufitach

Panelowy promiennik podczerwieni to konstrukcja grzejnika, która nadaje się do montażu na ścianie lub suficie. W ten sposób łatwo dopasować miejsce, w którym zagości grzejnik. Ponadto użytkownicy mają zdecydowanie szersze pole do popisu pod względem aranżacji wnętrz. Nie ogranicza ich bowiem sporych rozmiarów grzejnik o tradycyjnej konstrukcji, który montuje się w określonych miejscach.

Ten sam promiennik podczerwieni może być ukryty za lustrem, obrazem lub grafiką. Staje się więc funkcjonalną ozdobą wnętrza.

Oszczędnie mimo korzystania z energii elektrycznej

Choć promiennik podczerwieni do pracy potrzebuje podłączenia do prądu, moc energii elektrycznej wykorzystywana jest tylko do uzyskania pożądanej temperatury. Równomierne rozprowadzanie ciepła odbywa się już bez udziału prądu, a na komfort termiczny można liczyć przez długi czas. To zatem sposób godny rozważenia, gdy w grę wchodzą oszczędności.

Zalety i wady

Największe zalety panelowych promienników to brak różnic w temperaturze odczuwanej w pomieszczeniu. Ponadto domownicy odczuwają ciepło o nawet 2-3 stopnie wyższe, niż faktyczne, co także ma znaczenie dla oszczędności.

Promienniki są eleganckie i designerskie, co wpływa na duże możliwości aranżacyjne. Ponadto można nimi sterować za pomocą pilota lub aplikacji w urządzeniu mobilnym.

Wad jest stosunkowo niewiele. To wysoki koszt zakupu oraz konieczność montażu innego źródła ciepła, które posłuży do podgrzewania wody. Inwestycja zwraca się jednak dość szybko, a w zależności od potrzeb panelowy promiennik podczerwieni jest w stanie sprawdzić się znacznie lepiej od innych urządzeń lub systemów grzewczych.

Previous post Hybrydowe grzejniki elektryczne – system oszczędny i wygodny w użytkowaniu
Next post Jak zaaranżować modną sypialnię? Trendy na 2022 rok

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge