W jaki sposób pielęgnować drewniane meble ogrodowe?

0 0

Drewniane meble ogrodowe to klasyczne rozwiązanie znane od lat. Sprawdzają się w różnych aranżacjach ogrodowych. Wyglądają klasycznie, pięknie i są naprawdę wygodne, dlatego zdecydowanie warto wprowadzać je do swojej przydomowej przestrzeni.

Myśląc o zakupie, nie można zapominać, że choć ich kształty i konstrukcje wpisują się już w pełni w aktualne trendy i tendencje, to podstawowe zasady pielęgnacji pozostają wciąż niezmienne.

Bez obaw, meble drewniane mogą przetrwać wiele lat – wystarczy tylko znaleźć dobrej klasy produkty, a następnie właściwie je pielęgnować. W jaki sposób dbać o drewniane meble, aby służyły nam jak najdłużej w nienagannym stanie?

Czym się wyróżniają drewniane meble?

Ze względu na zastosowany rodzaj drewna, meble mogą mieć różne odcienie i faktury. Ten naturalny surowiec jest zdecydowanie ponadczasowy i potrafi ocieplić każdą ogrodową przestrzeń, idealnie łącząc elementy architektoniczne z przyrodą.

Jeśli zadbamy odpowiednio o drewniane meble, posłużą nam przez dłuższy czas. Pasują niemal do każdej aranżacji, od prostych, minimalistycznych ogrodów, przez warianty śródziemnomorskie aż do angielskich. Naturalny kolor i faktura sprawiają, że pięknie wpisują się w otaczającą przyrodę.

W przypadku tego typu mebli, zwłaszcza ze względu na ich stosunkowo dużą wagę, powinny być postawione na twardym i stabilnym podłożu. Najlepiej by była to wydzielona przestrzeń z kostki, desek lub płyt. Można również postawić je w altanie lub na tarasie.

Codzienna i specjalna pielęgnacja mebli drewnianych

Aby cieszyć się meblami wykonanymi z tego naturalnego surowca, należy systematycznie o nie dbać oraz co jakiś czas przeprowadzać gruntowną renowację. Niestety, w odróżnieniu od surowców sztucznych, drewno nie jest aż tak odporne na warunki atmosferyczne oraz podwyższoną wilgotność, dlatego jeśli meble pozostają na tarasie lub w ogrodzie, koniecznie należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Jak to zrobić?

Regularne oczyszczanie powierzchni

Zapewne nie jest to zaskakujące, że należy regularnie oczyszczać meble drewniane z wszelkich zanieczyszczeń, zwłaszcza jeśli na stałe znajdują się na zewnątrz. Jest to niezmiernie ważne, gdyż nagromadzony brud wpływa na właściwości drewna oraz potrafi niszczyć jego wierzchnią warstwę.

Aby przez długi czas zachowało ono pierwotny, estetyczny wygląd, należy właściwie zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Można to zrobić poprzez lakierowanie lub olejowanie mebli.

Skuteczne zabezpieczenie powierzchni – meble lakierowane

Lakierowanie należy do najczęściej stosowanych metod zabezpieczających powierzchnie drewniane. Używa się go zarówno na meblach, jak i parkietach. Pozostawia solidną warstwę, chroniącą przed niemal wszystkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo poprawia odporność na zmiany pogodowe, wilgotność i szkodliwe działanie promieni słonecznych. Znacząco ułatwia utrzymanie mebli w czystości, choć wszelkie rysy, powstałe w czasie eksploatacji na powierzchni lakieru, zwłaszcza w przypadku wersji z mocnym połyskiem, są bardzo widoczne.

W jaki sposób przeprowadzić sam proces? Przed lakierowaniem należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię mebla. Warto również pamiętać o warunkach do pracy – temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie może być wyższa niż 80%. Preparat nakłada się w dwóch lub trzech cienkich warstwach, a po aplikacji każdej z nich trzeba poczekać kilka minut aż nieco przeschnie.

Subtelne i ekologiczne oleje – meble olejowane

Drugą skuteczną metodą zabezpieczania mebli ogrodowych jest olejowanie. Nie daje ono tak grubej warstwy ochronnej na powierzchni, jak ta, która powstaje podczas lakierowania, ale za to znacznie głębiej wnika w strukturę materiału i impregnuje go. Dzięki olejom można uzyskać zdecydowanie bardziej naturalne efekty matowego i subtelnego wykończenia, z wyraźnie widoczną fakturą drewna i rysunkiem słojów. Co równie istotne preparaty olejowe z dodatkiem wosków są antystatyczne, znacząco ułatwiając utrzymanie w czystości powierzchni.

Olej nakłada się podobnie, jak lakier – w kilku warstwach na dokładnie oczyszczoną i wysuszoną powierzchnię.

Pielęgnacja drewna gwarancją jego długoletniego użytkowania?

Meble drewniane to świetny wybór do większości aranżacji ogrodowych. Ich regularna konserwacja i pielęgnacja zapewniają utrzymanie ich pierwotnego wyglądu przez naprawdę długi czas. Należy jednak pamiętać o stosowaniu preparatów najwyższej jakości, dedykowanych do konkretnego rodzaju materiału oraz o systematyczności – zarówno w czyszczeniu, jak i impregnacji. Wówczas piękne i klasyczne, drewniane meble posłużą nam przez naprawdę wiele lat.

Odwierty geotechniczne - dlaczego warto je wykonać przed rozpoczęciem budowy Previous post Odwierty geotechniczne – dlaczego warto je wykonać przed rozpoczęciem budowy
Oświetlenie wnętrz w nowoczesnym stylu Next post Oświetlenie wnętrz w nowoczesnym stylu

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge