
Sposób, w jaki urządzone zostanie wnętrze, wpływa na jego wygląd, funkcjonalność oraz klimat. Decyduje też o tym, czy użytkownicy będą się w nim dobrze czuli. Właśnie dlatego style aranżacji wnętrz, to temat, którym żywo interesuje się każdy, kto staje przed koniecznością zaaranżowania własnego mieszkania. Jego wystrój powinien odpowiadać gustom inwestora. Dobrze też, jeśli będzie spójny pod względem wizualnym.
Zróżnicowane style aranżacji wnętrz pozwalają dopasować wystrój mieszkania do indywidualnych wymagań każdego inwestora. Przeprowadzając remont własnego M, można czerpać z nich inspirację i szukać ciekawych rozwiązań w na tematycznych stronach internetowych albo w magazynach poświęconych aranżacji wnętrz. Warto też zaznajomić się z różnymi stylami, z których część z pewnością jest nam już znana, o innych natomiast zaledwie słyszeliśmy, a o istnieniu kolejnych nawet nie mieliśmy pojęcia.
Minimalistyczne style aranżacji wnętrz
Choć stylów, według których można zaaranżować wnętrze, jest bardzo dużo, nie wszystkie z nich diametralnie różnią się od siebie. Niektóre wykazują pewne cechy wspólne. Dlatego postanowiliśmy omówić je razem, zaznaczając jednak, że jedna, czy dwie cechy wspólne nie wpłyną na duże podobieństwo w wystroju. Tak jest na przykład, jeśli weźmiemy pod uwagę dwa style aranżacji wnętrz cieszące się dziś dużym zainteresowaniem inwestorów. Chodzi o styl industrialny i nowoczesny. Choć oba wykazują się minimalizmem oraz prostotą, ich wnętrza zdecydowanie różnią się od siebie. Z założenia zarówno wnętrza nowoczesne, jak i industrialne powinny być przestronne i posiadać duże, wpuszczające do środka sporo światła dziennego przeszklenia. Często są to pomieszczenia otwarte, które pełnią zarazem wiele funkcji. Zasadniczą różnicę odnajdziemy natomiast w materiałach oraz elementach wyposażenia.
Styl industrialny
W wystroju chętnie wykorzystuje elementy architektoniczne budynku, które nadają aranżacji surowości. Może to być beton, cegła, czy stalowa konstrukcja. Widoczne mogą być również kable oraz rury, które wcale nie przeszkadzają w zaaranżowaniu funkcjonalnego wnętrza.
Styl nowoczesny
Tu stawia się na jasne, stonowane barwy, a dominuje we wnętrzu kolor biały. Ważna jest też oszczędność we wprowadzaniu elementów dekoracyjnych. W wystroju królują proste, geometryczne formy o prostopadłych i równoległych liniach.
Styl eklektyczny, boho i vintage
Niektóre style aranżacji wnętrz zakładają łączenie elementów pochodzących z różnych epok i cechujących się diametralnie różnym wyglądem. To sprawia, że wyglądają bardzo barwnie i fantazyjnie. Dają też inwestorowi sporo swobody podczas aranżacji. Nie oznacza to jednak, że w takich aranżacjach wszystko jest dozwolone. Nietrzymanie się żadnych reguł może doprowadzić do niepotrzebnego chaosu i zepsuć zamierzony efekt.
Styl eklektyczny
To mieszanka wielu różnych stylów i na pozór niepasujących do siebie elementów wyposażenia. Czy tak jest w istocie? – Oczywiście, że nie. Urządzając wnętrze eklektyczne, trzeba się wykazać dużym wyczuciem smaku, które pozwoli połączyć diametralnie odmienne elementy, zachowując przy tym przyjemne wrażenie uporządkowanego i miłego dla oka nieładu.
Styl vintage
Styl vintage jest efektownym połączeniem staroci z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Bardzo często wykorzystuje się w nim odnowione stare meble, którym nadaje się drugie życie. Cechą charakterystyczną są też łagodne brzegi i zaokrąglone krawędzie.
Styl boho
W stylu boho odnajdziemy nawiązanie do eklektyzmu. Widoczna jest tu duża swoboda w doborze kolorów oraz wzorów. To sprawia, że wnętrze jest bardzo barwne, a sam styl nie zobowiązuje do trzymania się ścisłych reguł podczas urządzania wnętrza. Jego cechy charakterystyczne to patchworkowe wzory, wyraziste barwy oraz naturalne materiały, takie jak drewno i wiklina.
Zróżnicowane style aranżacji wnętrz to ogromna gratka dla inwestorów. Aranżując własną przestrzeń, można czerpać inspiracje z różnych źródeł i dopasowywać wystrój do własnych upodobań.