Promienniki ciepła na podczerwień – zalety, które warto rozważyć

0 0

Promienniki ciepła na podczerwień to urządzenia grzewcze, które zyskują na popularności. Ich główną zaletą jest możliwość zapewnienia maksymalnego komfortu termicznego w domowych wnętrzach. Takiego, jakiego nie są w stanie zaoferować żadne inne urządzenia grzewcze. Jakie zalety niesie ze sobą instalacja promienników? Czy posiadają wady? Czy faktycznie można liczyć na ekonomię ich użytkowania? Sprawdźmy!

Promienniki ciepła na podczerwień – sposób działania

W promiennikach wykorzystywane jest promieniowanie podczerwone. Najbardziej naturalne i w pełni bezpieczne dla człowieka. To, które znajduje swoje zastosowanie w medycynie. Jest to jeden z powodów, dla których promienniki ciepła na podczerwień zasługują na miano zdrowych i bezpiecznych dla domowników.

Ciepło jest tutaj uzyskiwane poprzez pochłanianie fal przez wszystkie elementy wyposażenia, a nawet ściany budynku. Podobnie się dzieje w przypadku ludzi. Następnie fale są zamieniane na ciepło i w tej postaci oddawane. Źródłem ciepła stają się zatem praktycznie całe pomieszczenia. To zaś oznacza, że odczuwa się maksymalny komfort termiczny.

Ekonomicznie mimo wykorzystania prądu

Promienniki ciepła na podczerwień wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Domownicy na szczęście nie muszą się martwić o rachunki za prąd, szczególnie w sezonie grzewczym. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w zaawansowane termostaty. Ustawia się na nich żądaną temperaturę, a gdy ta zostanie osiągnięta, promiennik przestaje pobierać energię elektryczną. Ciepło jest rozprowadzane przez długi czas bez udziału prądu.

Najwyższy komfort termiczny

Ogrzewając pomieszczenia domowe klasycznymi urządzeniami, korzystając nawet z tych najnowocześniejszych, trzeba się liczyć z różnicami w odczuwanej temperaturze. Najchłodniej jest zawsze przy podłodze, a najcieplej przy suficie. Ta różnica może wynosić nawet 10 stopni C. To nie taki komfort, na jaki liczymy.

Zupełnie inaczej jest w przypadku promienników podczerwieni. Ze względu na to, że źródłem ciepła są domownicy oraz elementy wyposażenia, temperatura utrzymuje się na stałym, zadanym poziomie, tak przy podłodze, jak i przy suficie. Co więcej, można ustawić termostat na poziomie o 1-2 stopnie niżej niż w przypadku klasycznych grzejników, ponieważ promienniki dają uczucie wyższego ciepła. Znów oszczędzamy.

Zdrowe ciepło

Promienniki ciepła na podczerwień oferują nam uzyskiwanie ciepła w taki sposób, by nie cierpiało na tym nasze zdrowie. Tego typu grzejniki nie powodują cyrkulacji powietrza, a zatem kurz nie wędruje po całym pomieszczeniu. Nie dochodzi także do jego spiekania na powierzchni grzejników. Astmatycy, alergicy i osoby podatne na zachorowania, ograniczają liczbę infekcji w ciągu roku. Sezon grzewczy przestaje być dla nich aż tak uciążliwy. Mniej cierpią ponadto zwierzęta.

Dzięki ciepłu pochłanianemu przez ściany budynków, zostaje zminimalizowane ryzyko zagnieżdżania się wilgoci i powstawania grzybów. Niezwykle groźnych dla zdrowia. Zaś konstrukcje obiektów mieszkalnych nie tracą na swojej wytrzymałości.

Jednoznaczny wybór

Każdy typ grzejników ma swoje zalety, ale i wady. W przypadku promienników trzeba się liczyć z tym, że nie nadadzą się one do podgrzewania wody, dlatego mogą stanowić drugi z systemów grzewczych stosowanych w domu, a nie podstawowy. Mimo wszystko mają tyle zalet, że ich wybór wydaje się być jednoznaczny. Promienniki ciepła na podczerwień to już nie tylko uzupełnienie, ale nierzadko alternatywa dla tradycyjnych urządzeń grzewczych.

Style aranżacji wnętrz - krótka charakterystyka Previous post Style aranżacji wnętrz – krótka charakterystyka
Wykusz w salonie. Kilka pomysłów na jego aranżację Next post Wykusz w salonie. Kilka pomysłów na jego aranżację

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge