Planujemy oświetlenie kuchni

Planujemy oświetlenie kuchni
0 0

Oświetlenie kuchni w istotny sposób wpływa na wygląd i funkcjonalność wnętrza. Jego wybór nie powinien być zatem pozostawiony przypadkowi lub zepchnięty na dalszy plan, jako sprawa mniej istotna. Wręcz przeciwnie – jeszcze na etapie remontu kuchni warto dobrze przemyśleć rodzaj, ilość i miejsce montażu opraw. W wyborze można posłużyć się inspiracjami, które znajdziemy w branżowych czasopismach, na portalach internetowych poświęconych tematyce aranżacji wnętrz albo w mieszkaniach naszych przyjaciół.

Przy wyborze opraw oświetleniowych do kuchni warto wziąć pod uwagę stylistykę wnętrza. Choć design lampy będzie wpływał na jego  wygląd i budował nasze poczucie estetyki, nie on jest najważniejszy, gdy mówimy o funkcjonalności mieszkania. Aby ją zapewnić, na początek warto zaprojektować oświetlenie kuchni i wydzielić poszczególne strefy, w których zostaną zamontowane oprawy.

Oświetlenie ogólne

Przede wszystkim należy zadbać o to, by w kuchni znalazło się światło przeznaczone do oświetlenia całego wnętrza. To może być jedna zamontowana centralnie oprawa lub kilka/kilkanaście mniejszych rozmieszczonych w optymalny sposób. Niezależnie od tego, na którą wersję inwestor się zdecyduje, światło emitowane przez oprawy pełniące funkcję oświetlenia głównego powinno docierać do wszystkich zakamarków pomieszczenia. Jego zadaniem jest stworzenie komfortowych warunków do poruszania się po kuchni w momencie, gdy na zewnątrz zapanuje półmrok. Rolę takiego oświetlenia może pełnić instalacja świetlna wykonana z odpowiedniej ilości opraw podtynkowych albo natynkowych plafonów. Sterować nimi można za pomocą włącznika świecznikowego, dzięki czemu użytkownicy będą mogli dostosować ilość zapalonych punktów świetlnych do aktualnie zaistniałej potrzeby.

Oświetlenie ogólne potrzebne jest nie tylko dla zapewnienia komfortu użytkowników przy poruszaniu się po zmroku. Przydaje się także w wielu innych sytuacjach, na przykład podczas sprzątania i porządkowania kuchni.

Oświetlenie strefy roboczej

Jeszcze kilka dekad temu oświetlenie kuchni było znacznie mniej zróżnicowane niż dzisiaj. Inwestorom zazwyczaj wystarczała jedna zawieszona centralnie na suficie lampa. Czy była w stanie zapewnić komfortowe warunki do użytkowania przestrzeni? – Szczerze wątpię. Zawieszona pośrodku pomieszczenia nie mogła skutecznie oświetlić przestrzeni roboczej na blacie kuchennym w chwili, gdy przy nim pracowano, bowiem wtedy użytkownicy zasłaniali plecami emitowane przez nią światło.

Dlatego, planując oświetlenie kuchni, warto przewidzieć dodatkowe oświetlenie montowane bezpośrednio nad blatem roboczym. To mogą być oprawy mocowane pod szafkami wiszącymi, a jeśli projekt kuchni nie przewiduje takich szafek – na suficie. Ważne, by emitowane przez nie światło padało prosto na blat i zapewniało bezpieczeństwo użytkowników podczas posługiwania się ostrymi narzędziami i urządzeniami elektrycznymi.

Światło nad stołem w jadalni

Ważną kwestią jest też oświetlenie blatu stołu, przy którym będziemy jadać posiłki. W zależności od wielkości stołu oraz jego kształtu (okrągły, kwadratowy, prostokątny) zawieszona nad nim lampa może mieć jedno lub kilka źródeł świata. Należy zadbać o to, by została zawieszona na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu dobrze oświetli blat i znajdujące się  na nim potrawy, ale nie będzie wywoływać zjawiska olśnienia u biesiadników. Lampy wiszące przeznaczone do montażu nad stołem zazwyczaj dają możliwość regulacji wysokości, na której znajdzie się źródło światła. Ich design może być bardzo zróżnicowany, od klasycznego po industrialny, czy rustykalny. Tak więc dopasowanie oprawy do konkretnej stylistyki wnętrza nie powinno stanowić problemu.

Oświetlenie współczesnej kuchni rzadko ogranicza się do jednej oprawy. Zazwyczaj jest to kilka lamp, które działają w różnych strefach pomieszczenia. Sposób aranżacji oświetlenia należy uzależnić od warunków panujących w konkretnym wnętrzu. Wielkość pomieszczenia, jego układ, rodzaj szafek kuchennych – to wszystko ma znaczenie.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Lampy.it

Previous post Mała sypialnia – jak ją urządzić?
Nowoczesne lampy ogrodowe - co można dzięki nim zyskać Next post Nowoczesne lampy ogrodowe – co można dzięki nim zyskać?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge