Oświetlenie mebli kuchennych – planujemy funkcjonalną przestrzeń

Oświetlenie mebli kuchennych - planujemy funkcjonalną przestrzeń
0 0

Nowoczesna kuchnia powinna być nie tylko efektowna pod względem stylistycznym, ale również funkcjonalna. Ważną rolę odgrywa tu oświetlenie mebli kuchennych, które w przeciwnym razie nie mogłyby stanowić komfortowej przestrzeni roboczej. Warto zwrócić uwagę, że takie oświetlenie w każdym przypadku może wyglądać trochę inaczej. Uzależniamy je między innymi od rozkładu pomieszczenia i rodzaju szafek kuchennych, a także oczekiwań samych użytkowników.

Oświetlenie mebli kuchennych i wnętrza, w którym są ustawione (to może być oddzielne pomieszczenie albo kuchnia otwarta na salon) rzadko ogranicza się do jednej oprawy. Zdecydowanie częściej jest to kilka różnych opraw, a nawet większych systemów świetlnych, którym przypisuje się poszczególne role.

Różne rodzaje oświetlenia, a najważniejsze to…

Najważniejszym z nich jest oświetlenie ogólne, którego zadaniem jest wypełnienie wnętrza światłem rozproszonym i równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. O ile jednak światło ogólne (w tej roli może pojawić się jedna oprawa albo kilka składających się na system świetlny, np. natynkowe plafony lub lampy mocowane na szynach) oświetli również kuchenne szafki, o tyle rzadko będzie w stanie stworzyć komfortowe miejsce do pracy przy kuchennym blacie. Wyjątek mogą stanowić oprawy montowane na suficie bezpośrednio nad blatem i emitujące światło skierowane w dół. Jako warunek należy tu podać to, że nad blatem nie będzie szafek wiszących. W przeciwnym razie te przesłoniłyby światło emitowane przez oprawy sufitowe. W tej roli najczęściej możemy zobaczyć wspomniane już wyżej natynkowe plafony.

Oświetlenie mebli kuchennych montowane pod szafkami

Jeżeli inwestor przewidział w kuchni montaż szafek wiszących, optymalnym rozwiązaniem może być oświetlenie mocowane pod tymi szafkami. Dzięki temu skierowane w dół światło będzie zlokalizowane bezpośrednio nad blatem. W ten sposób uda nam się stworzyć funkcjonalną i wygodą przestrzeń roboczą. Oświetlenie mebli kuchennych mocowane pod blatem może przybierać różną postać. Nierzadko są to oprawy emitujące światło punktowe, na przykład lampy LED o dużym natężeniu światła albo halogeny. Innym rozwiązaniem jest taśma LED.

W niektórych kuchniach aranżuje się oświetlenie o charakterze dekoracyjnym

Oświetlenie wewnątrz szafek może być nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo efektowne. Stosujemy je do rozjaśniania przeszklonych witryn, które dzięki temu prezentują się bardzo dekoracyjnie i sprawią, że wnętrze staje się bardziej atrakcyjne pod względem wizualnym. Do stworzenia takiego oświetlenia można wykorzystać taśmy LED albo innych typ źródła światła.

Oświetlenie dekoracyjne można montować też w innych miejscach. Przykładem jest taśma LED umieszczana w cokole szafek, dzięki czemu we wnętrzu – po wyłączeniu oświetlenia głównego – można uzyskać klimatyczny nastrój.

Oświetlenie mebli kuchennych może przybierać różną postać. W każdym przypadku powinno być dostosowane do konkretnego pomieszczenia i oczekiwań użytkowników.

Gniazda elektryczne podtynkowe i natynkowe - sprawdź, czym się różnią Previous post Gniazda elektryczne podtynkowe i natynkowe – sprawdź, czym się różnią
Komplety ogrodowe z drewna. Co powinieneś o nich wiedzieć Next post Komplety ogrodowe z drewna. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge