Oświetlenie do pokoju dziecka – planujemy funkcjonalną przestrzeń

Oświetlenie do pokoju dziecka - planujemy funkcjonalną przestrzeń
0 0

Kiedy wybierasz oświetlenie do pokoju dziecka, musisz pamiętać, że aranżujesz wnętrze, które będzie pełnić wiele różnych funkcji. Lampy, które do niego wprowadzasz, nie mogą znaleźć się tam z przypadku. Każdej z nich należy przypisać określoną funkcję i sprawdzić, czy dobrze ją spełnia. Pokój dziecięcy na niewielkiej przestrzeni będzie musiał służyć jako sypialnia dla pociechy, miejsce do zabaw, nauki, spotkań z przyjaciółmi oraz odpoczynku. Czy możliwe jest zaaranżowanie go w traki sposób, by każdą z tych funkcji spełniał dobrze?

Oświetlenie do pokoju dziecka odgrywa w jego aranżacji bardzo ważną rolę. To ono będzie w dużym stopniu wpływać na funkcjonalność wnętrza i komfort, a nawet samopoczucie pociechy. Warto pamiętać, że światło – w zależności od barwy oraz natężenia – może wpływać na dziecko relaksująco, odprężać i uspokajać, albo pomagać w koncentracji, pobudzać do działania, a niekiedy irytować. Dlatego tak ważne jest, by do określonych stref funkcjonalnych w pokoju dziecka wybrać odpowiednie oświetlenie.

Planowanie, czyli od czego zacząć…

Zanim kupisz oświetlenie do pokoju dziecka, powinieneś wcześniej określić, jakiego typu lampy będą w nim potrzebne. O innych oprawach oświetleniowych pomyślisz z pewnością, aranżując wnętrze dla małego brzdąca, a innych w przypadku dziecka w wieku szkolnym albo nastolatka. Wynika to z odmiennych potrzeb dzieci w różnym wieku. W określeniu rodzaju opraw, które najlepiej sprawdzą się w pokoju dziecka, pomoże wyznaczenie stref funkcjonalnych. W zasadzie od tego właśnie należy zacząć.

Aranżując pokój dla maluszka, musimy przede wszystkim pomyśleć o lampie, która sprawdzi się jako oświetlenie nocne. Powinna dawać delikatne światło o małym natężeniu i ciepłej barwie, które pomoże dziecku wyciszyć się przed snem. Oświetlenie do pokoju dziecka powinno uwzględniać też oprawę główną. Jej rola polega na oświetleniu całego wnętrza jasnym i rozproszonym światłem.

Z kolei w pokoju dziecka w wieku szkolnym oraz nastolatka nie powinno zabraknąć lampy na biurko. Stworzenie odpowiednich warunków do nauki oraz odrabiania prac domowych wpływa w ogromnym stopniu na koncentrację dziecka i sposób, w jaki pociecha radzi sobie z nauką i przyswajaniem wiedzy.

Dekoracyjne oświetlenie do pokoju dziecka będzie przybierać różną formę, w zależności od tego, w jakim wieku jest pociecha. Nie wszyscy jednak decydują się na montaż takiego oświetlenia. Niektórzy inwestorzy rezygnują z niego choćby z tego względu, że wielofunkcyjne wnętrze dziecięcego pokoju wymaga wprowadzenia wielu innych opraw, które zapewnią jego funkcjonalność. Nie da się jednak ukryć, że oświetlenie dekoracyjne poprawia wygląd pomieszczenia i pozwala na stworzenie klimatycznego nastroju.

Nowoczesne oświetlenie do pokoju dziecka

Dziecięcy pokój, tak jak każde inne wnętrze, podlega różnym trendom i zmianom. To, co mogło być modne w przeszłości, nie koniecznie musi cieszyć się zainteresowaniem współcześnie. Podobnie jest z lampami do pokojów dziecięcych. Z tą jednak różnicą, że w tym przypadku wpływ na nasze wybory będzie miała zarówno zmieniająca się moda, jak i dorastające dzieci. Oprawy oświetleniowe dla najmłodszych niekoniecznie zainteresują nastolatka, natomiast te, które wzbudzą zainteresowanie młodzieży, mogą nie spodobać się najmłodszym.

Na szczęście na rynku opraw oświetleniowych dostępny jest szeroki asortyment różnych opraw i z łatwością można wybrać oświetlenie do pokoju dziecka dopasowane do jego wieku. Nie zabraknie wśród nich lamp wiszących o fantazyjnych kształtach, kinkietów oraz plafonów. Specjalną ofertę stanowią lampy dla najmłodszych. Wyróżniają się bogactwem kolorów i wyszukanymi, bajkowymi kształtami.

Oświetlenie dla ucznia powinno uwzględniać lampę ustawioną na biurku lub w jego okolicy. To może być kinkiet, lampa na biurko albo duża lampa stojąca. Istotne jest, by dawała jasne światło, które oświetli blat biurka i stworzy komfortowe warunki do nauki. Lampy na biurko mogą przybierać różne formy – od klasycznych, poprzez nowoczesne do surowych i minimalistycznych.

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie do pokoju dziecka bez wątpienia wpływa w ogromnym stopniu na funkcjonalność wnętrza. Warto o tym pamiętać, kiedy podejmujemy się jego aranżacji.

Oświetlenie w stylu nowojorskim Previous post Oświetlenie w stylu nowojorskim
Next post Zbyt mała kuchnia? Uczyń ją optycznie powiększoną!

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge