Ogrzewanie w domu – wybór najlepszego systemu grzewczego

Ogrzewanie w domu - wybór najlepszego systemu grzewczego
0 0

Jedną z wielu decyzji, z jaką musi się zmierzyć inwestor podejmujący się budowy własnego lokum, jest ogrzewanie w domu. Wybór odpowiedniego systemu wpływa zarówno na komfort cieplny użytkowników, jak i  stan finansów zainteresowanego. Należy tu uwzględnić koszty inwestycyjne oraz związane z późniejszą eksploatacją urządzenia grzewczego. Ostatecznie bardzo wiele osób decyduje się na ogrzewanie w domu gazem ziemnym, postrzegając takie rozwiązanie jako najkorzystniejsze. W niektórych przypadkach realizacja inwestycji nie jest jednak możliwa. Na przeszkodzie może stanąć zbyt wysoki koszt wykonania przyłącza gazowego do budynku lub brak możliwości technicznych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Ogrzewanie w domu gazem ziemnym ma sporo zalet. Zdarza się jednak, że teren, na którym powstaje budynek, nie posiada uzbrojenia w sieć gazową, a budowa przyłącza nie jest możliwa. Pozostaje wtedy szukanie innych, alternatywnych sposobów ogrzewania, które spełnią oczekiwania inwestora.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się pompa ciepła

To ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii cieplnej, który z ogrzewaniem gazowym mógłby konkurować nawet wtedy, gdyby działka została uzbrojona w sieć gazową. Jego zaletą są przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne urządzenia. Dla ekologów ważne jest również to, że takie ogrzewanie nie przyczynia się do emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Pompa ciepła jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym, które działa w zautomatyzowany sposób. Nie wymaga zakupu i transportu paliwa, a do poprawnego działania wystarczy jej właściwe skonfigurowanie. Jedyny problem może stanowić koszt zakupu takiego urządzenia. Istnieją jednak dofinansowania, które mogą pomóc w realizacji inwestycji.

Wiele atutów ma ogrzewanie elektryczne

Bezobsługowe ogrzewanie w domu ma wiele zalet. Dlatego niektórzy inwestorzy mogą rozważać ogrzewanie elektryczne. Jego największą  wadą może być jednak koszt eksploatacji, który wynika z cen energii elektrycznej. Dlatego, poszukując urządzeń grzewczych zasilanych prądem, warto wybierać rozwiązania nowoczesne i energooszczędne. Tych, jak się okazuje, wcale na rynku nie brakuje. To mogą być hybrydowe grzejniki elektryczne albo układane w podłodze lub ścianie dobrej jakości folie i maty grzejne. Rachunki za energię elektryczną można dodatkowo obniżyć poprzez zastosowanie instalacji fotowoltaicznej. Montuje się ją na dachu budynku lub na terenie nieruchomości. Takie rozwiązanie przekonuje coraz więcej użytkowników, tym bardziej że do fotowoltaiki można uzyskać dofinansowanie.

Olejowe ogrzewanie w domu – kosztowne, ale wygodne

Rozwiązaniem komfortowym dla użytkowników, jednak mogącym pociągać za sobą spore koszty, jest wykonanie instalacji olejowej. Niestety wyższe są też koszty eksploatacji oleju opałowego niż gazu ziemnego. Za to wygoda użytkownika jest porównywalna do tej, o jakiej możemy mówić w przypadku ogrzewania gazem. Zakup piecu olejowego warto rozważyć wtedy, kiedy inwestor planuje w przyszłości podłączenie budynku do sieci gazowej. W kotle olejowym można bowiem wymienić palnik i przystosować go do ogrzewania domu gazem. Niektórzy jednak utrzymują, że zdecydowanie bardziej opłacalny od takiej przeróbki jest po prostu zakup pieca na gaz.

Ogrzewanie w domu może przybierać różne formy. Niektóre z nich są doskonałą alternatywą dla ogrzewania gazowego. Wśród nich znajdą się rozwiązania ekologiczne oraz gwarantujące podobny komfort cieplny i wygodę użytkownika.

Ekologiczne ogrzewanie elektryczne Previous post Ekologiczne ogrzewanie do domu
Next post Jak zapakować prezent na ślub?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge