Odwierty geotechniczne – dlaczego warto je wykonać przed rozpoczęciem budowy

Odwierty geotechniczne - dlaczego warto je wykonać przed rozpoczęciem budowy

Planujesz budowę domu? Pamiętaj, że przed jej rozpoczęciem na gruncie objętym inwestycją warto wykonać odwierty geotechniczne. Takie badanie jest niezwykle istotne w budynkach podpiwniczonych. W tych, które nie będą posiadać piwnicy, może zapobiec licznym uszkodzeniom, w tym pęknięciom ścian oraz zapadaniu się fundamentów.

Odwierty geotechniczne wykonują wyspecjalizowane firmy. Choć z formalnego punktu widzenia nie ma żadnych wymogów, które nakazywałyby ich wykonanie, w rzeczywistości wyniki tych badań mogą Cię ustrzec przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Kiedy wykonywać odwierty geotechniczne?

Badania gruntu najlepiej wykonać przed rozpoczęciem inwestycji w miejscu, w którym zostanie posadowiony budynek. Dzięki temu zajmująca się nimi firma dokładnie wie, w którym miejscu wykonać odwierty. Geotechnik, znając obrys przyszłego budynku, wykonuje zazwyczaj trzy odwierty o głębokości 3 m (dotyczy budynków niepodpiwniczonych) lub od 3 do 6 m w przypadku, kiedy inwestor zdecydował się na dom z podpiwniczeniem. Odwierty powstają zazwyczaj w przeciwległych narożach budynku oraz na przecięciu przekątnych. Warto tu zaznaczyć, że trzy odwierty geotechniczne to minimum, które może dać miarodajny obraz na temat warunków wodno-gruntowych na działce. Jednak inwestor może zdecydować o wykonaniu dokładniejszych badać poprzez zlecenie większej ilości odwiertów. Im większa ich ilość, tym dokładniejsze badanie. Z drugiej strony warto zdać sobie sprawę, że więcej odwiertów pociąga za sobą wyższe koszty.

Badanie gruntu, co podkreślono już w artykule wielokrotnie, należy wykonać przed rozpoczęciem budowy. Wyniki mogą wskazywać na konieczność zmiany sposobu budowy fundamentów i znacznie podnieść koszt całej inwestycji. Zdarza się też, że inwestor musi zrezygnować z podpiwniczenia ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego odwierty geotechniczne warto wykonać jeszcze przed zakupieniem nieruchomości gruntowej. Na to trzeba jednak uzyskać zgodę właściciela.

Co zawiera dokumentacja geotechniczna?

Za podstawie wykonanych badań geotechnik sporządza dokumentację, która składa się z części opisowej oraz graficznej. Zawiera też mapy, na których wskazuje się miejsca wykonywanych odwiertów. Znajdziemy w niej szereg istotnych informacji na temat warunków wodno-gruntowych. Inwestor dowie się między innymi, jakie warstwy gruntu i na jakich głębokościach występują na działce, a także które z nich stanowią warstwy nośne. Kolejna istotna kwestia to poziom wód gruntowych oraz prognozowania wahań ich głębokości. Ostatnia informacja jest szczególna istotna dla osób planujących budowę według projektu domu z podpiwniczeniem. Geotechnik może również zawrzeć w dokumentacji wyniki badań laboratoryjnych oraz analiz chemicznych wody. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań wskazuje zalecenia dotyczące sposobu posadowienia fundamentów oraz zabezpieczenia budynku przed wodą.

Odwierty geotechniczne dostarczają inwestorom wiele istotnych informacji. Stosowanie się do zaleceń zawartych w dokumentacji geotechnicznej  pozwala uniknąć późniejszych uszkodzeń budynku.

0 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge