Mała sypialnia – jak ją urządzić?

0 0

O ile salon i kuchnia bywają nazywane sercem domu, w którym koncentruje się życie wszystkich domowników oraz zapraszanych przez nich gości, to sypialnia jest prawdziwą oazą i twierdzą każdego z nas. To właśnie w niej możemy się zaszyć, w niej odpoczywamy z dala od zgiełku lub codziennego koegzystowania z innymi ludźmi. To nasza własna, prywatna przestrzeń, do której wracamy każdego wieczoru i w której witamy nowy dzień. Odpowiednie zaaranżowanie sypialni wpływa na nasze samopoczucie, spokój oraz jakość odpoczynku. W przestronnych wnętrzach zazwyczaj można osiągać bez większego trudu spektakularne rezultaty. Małe pomieszczenia zazwyczaj uznaje się za trudniejsze do zaplanowania. Czy jednak jest to reguła, od której nie ma wyjątków? Również mała sypialnia może być w pełni funkcjonalna i piękna. Trzeba tylko podejść do jej aranżacji z odpowiednim pomysłem. Jak to zrobić? Kilka wskazówek podajemy poniżej.

Mała sypialnia i funkcje pomieszczenia

Podstawową rolą sypialni jest oczywiście zapewnienie nam odpowiedniej przestrzeni do spokojnego snu. Równocześnie jest to także miejsce do odpoczynku i regenerowania sił w ciągu dnia. Każda z tych funkcji wymaga wprowadzenia do sypialni rozmaitych rozwiązań, gwarantujących komfort, przytulność i spokój.

Czym powinna się wyróżniać idealna mała sypialnia? Przede wszystkim ma być wygodna i zapewniać spokojną oazę, do której chce się wracać po ciężkim dniu, zawsze mając świadomość, że będziemy mogli w niej odpocząć, zebrać myśli i uspokoić się.

Sypialnia powinna być zatem przytulna, ale nie przeładowana. Nadmiar przedmiotów lub złe ich rozmieszczenie potrafią rozpraszać, co utrudnia relaksowanie się oraz zasypianie.

Odpowiednie zaaranżowanie małej sypialni staje się zatem sporym wyzwaniem, ale ewidentnie jest możliwe. Trzeba tylko kierować się kilkoma, prostymi zasadami.

Mniej znaczy więcej

Reguła ta dotyczy wielu aspektów życia. Sprawdza się także przy aranżowaniu pomieszczenia, jakim jest mała sypialnia. Mamy stworzyć przytulne wnętrze, idealne do relaksu. Przydadzą się w nim zatem akcesoria dekoracyjne. Warto jednak kontrolować ich ilość, aby nie przesadzić.

Świetnie sprawdzają się dekoracyjne przedmioty, które równocześnie spełniają w pomieszczeniu konkretną rolę. Idealnym tego przykładem są lampy o oryginalnej, przyciągającej wzrok formie. Równocześnie zapewniają optymalną ilość światła do wykonywania rozmaitych czynności oraz stają się przyjemną dla oka ozdobą.

Lampy do zadań specjalnych

Jeszcze przez chwilę pozostaniemy przy temacie oświetlenia. Wybór odpowiednich lamp stanowi klucz do aranżacji małej sypialni.

Gdy nie dysponujemy wielkim metrażem, lepiej postawić na rozwiązania, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Po pierwsze byłoby to po prostu niepraktyczne, gdyż utrudniałoby przemieszczanie. Po drugie mogłoby sprawiać przytłaczające wrażenie.

Jakie zatem oprawy warto wprowadzić do małych sypialni? Idealnie sprawdzają się oczka wpustowe oraz lampy sufitowe. Z ich pomocą udaje się skutecznie oświetlić całą przestrzeń. Równocześnie nowoczesne produkty oświetleniowe tego typu potrafią przyjmować bardzo dekoracyjne formy, wpisujące się we wszystkie modne obecnie style wnętrzarskie.

A co z lampkami nocnymi? Bez nich czytanie książki przed snem byłoby wprost niemożliwe. Powinny się znaleźć nawet w najmniejszej sypialni. Jeżeli jednak nie możemy pozwolić sobie na stoliki tuż przy łóżku, warto rozważyć oświetlenie tej części sypialni przy pomocy kinkietów lub modnych lamp wiszących, które nie zabierają cennej przestrzeni, a dają wystarczającą ilość światła do zaczytywania się w łóżku.

Optyczne powiększanie przestrzeni

Istnieje szereg tricków wnętrzarskich, które pomagają optycznie powiększać nawet najmniejszą przestrzeń. Jednym z nich jest bez wątpienia zastosowanie odpowiednich kolorów.

Jasne barwy wnoszą więcej światła, przez co mała sypialnia sama w sobie wydaje się po prostu większa. Warto zatem dokładnie przemyśleć kolorystykę sypialni, aby nie sprawiała przytłaczającego wrażenia.

Równie ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie luster, dzięki którym wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Poza tym pamiętajmy, że lustra bywają bardzo przydatne, zwłaszcza w sypialniach połączonych z garderobą. Pełnią też ważną rolę jako główny element dekoracyjny nawet w ekstremalnie małych pomieszczeniach.

Modna sypialnia – pomysł w roli głównej

Nawet mała sypialnia może być piękna i praktyczna. Trzeba tylko poświęcić nieco więcej czasu na właściwe zaplanowanie wszystkich elementów, które powinny się w niej znaleźć. Naprawdę warto się do tego przyłożyć. Zyskamy przyjazne wnętrze, w którym będziemy mogli relaksować się zawsze, gdy akurat będziemy tego potrzebować.

Previous post Bezpieczne oświetlenie do łazienki – o czym trzeba pamiętać?
Planujemy oświetlenie kuchni Next post Planujemy oświetlenie kuchni

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge