
Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów w mieszkaniu i w domu. Na co dzień możemy liczyć na dostęp światła naturalnego, ale nie w takiej ilości, jaka jest niezbędna do komfortowego użytkowania domowych przestrzeni. Lampy punktowe to ciekawy i praktyczny sposób na doświetlenie lub zastąpienie innych konstrukcji, które nie do końca spełniają nasze oczekiwania.
Lampy punktowe – najważniejsze zalety
Oświetlenie punktowe zazwyczaj przyjmuje postać pojedynczych punktów świetlnych o niewielkich rozmiarach. To zaś sprawia, że nadaje się do zastosowania nawet w małych i ograniczonych przestrzeniach. Nie są przeszkodą nisko umieszczone sufity, sufity podwieszane czy też nieproporcjonalne wnętrza. Nie ma również znaczenia wystrój. Każda aranżacja i każde pomieszczenie mogą być uzupełnione o lampy punktowe.
Przeważnie stawia się na LED-owe źródła światła w oświetleniu punktowym. To zaś oznacza spore oszczędności. LED-y należą bowiem do najtrwalszych i najbardziej żywotnych. Pobierają znacznie mniej prądu niż klasyczne oświetlenie, a to oznacza niższe rachunki w skali rocznej. Co więcej, można zdecydować się na różne kolory światła i temperaturę barwową dostosowaną do aktualnych potrzeb lub funkcjonalności wybranego pomieszczenia.
W łazience i w kuchni
Zarówno łazienka, jak i kuchnia to pomieszczenia najbardziej wymagające pod względem aranżacji. Panują tu trudne warunki, wysoki poziom wilgotności i duże ryzyko zachlapań wodą, ponadto zmagania z uciążliwymi zabrudzeniami. Instalacja tradycyjnej lampy wiszącej lub żyrandola w kuchni bądź łazience, oznacza spore trudy z ich utrzymaniem w czystości. Ponadto tego typu oświetlenie nie nada się, np. do okolicy wanny i kabiny prysznicowej.
Lampy punktowe, czyli malutkie oczka świetlenie wbrew pozorom dają sporo jasnego światła. Umieszczenie kilku lub kilkunastu takich punktów – w zależności od wielkości pomieszczenia, zapewnia tak ważny komfort korzystania z dowolnej przestrzeni. Pojedyncze punkty świetlne mogą być montowane w suficie podwieszanym, w strefie relaksu w łazience – nad wanną lub kabiną prysznicową. Dzięki temu uzyskuje się dodatkowe efekty dekoracyjne.
Doświetlenie
W przedpokoju przy schodach, w kuchni nad blatami roboczymi, wszędzie tam, gdzie światło główne nie dociera. To właśnie lampy punktowe odpowiadają za doświetlenie tych przestrzeni, które są ciemne, a ich funkcjonalność ograniczona ze względu na brak dostępu światła naturalnego.
Lampy punktowe mogą stanowić element typowo dekoracyjny. Łatwo za ich pomocą podkreślić walory ozdobne wybranych elementów wyposażenia, kierując światło punktowo, np. na zabytkowy mebel, lustro w pozłacanej ramie, a także rzeźbioną ramkę ze zdjęciem. Mówimy o oświetleniu, które doskonale nadaje się także do przyozdabiania zewnętrznej architektury domu.
Na rynku można znaleźć mnóstwo konstrukcji lamp – od najprostszych po najbardziej finezyjne i nietypowe. Czasami jednak mniej znaczy więcej, i dokładnie tak jest, gdy wybieramy lampy punktowe.