Komplety ogrodowe rattanowe – za co je lubimy?

0 0

Komplety ogrodowe rattanowe stają się cudownym uzupełnieniem przyrody pośród przydomowych przestrzeni zielonych. Mamy bowiem do czynienia z naturalnym surowcem, a to właśnie takie materiały najlepiej komponują się z ogrodowym otoczeniem. Nie można im odmówić komfortu użytkowania oraz estetyki, która nie ma sobie równych. Za co lubimy ten rodzaj wyposażenia?

Komplety ogrodowe rattanowe – poznaj ich zalety

Rattan to gatunek egzotycznego drewna, które do Europy trafia wprost z Ameryki Południowej i Azji. Ten surowiec należy do grupy palm, dla których najbardziej charakterystyczne są kolczaste pędy. Rattan od dawna gości pośród artystycznych wykonań, głównie ze względu na swoją elastyczność. Ta cecha wpływa na możliwość tworzenia rozmaitych kształtów. To dlatego zarówno ozdoby, jak i komplety ogrodowe rattanowe oraz inne elementy użytkowe, mogą czarować klasyczną estetyką lub fantazyjnymi propozycjami, których upatrują miłośnicy współczesnych trendów.

Plecione meble z rattanu

Komplety ogrodowe rattanowe to meble plecione. Zastosowanie naturalnego surowca sprawia, że są one lekkie, nie tylko wizualnie. To zaś pociąga za sobą pomysły, by z tak wykonanych mebli korzystać nie tylko w ogrodach. Spotykamy je bowiem pośród tarasów i balkonów. Mogą służyć do aranżowania pomieszczeń zamkniętych. Zastosowane w salonie, pokoju dziennym czy jadalni, wprowadzają letnią atmosferę. Ożywiają nudny wystrój, dodają ciepła i klimat danego pomieszczenia czynią jeszcze bardziej przyjaznym.

Plecionka rattanowa powstaje z materiału – rośliny, którego słoje rosną pionowo. Dzięki temu tak wykonane meble są odporne na złamania i odkształcenia. Do tego bardzo plastyczne, co sprzyja wykorzystaniu do produkcji coraz ciekawszych elementów architektury użytkowej, ale i ozdobnej. Wzór, który został odpowiednio ułożony oraz wysuszony, nie podlega odkształcaniu.

Rattan cechuje ponadto obecność naturalnych barwników, co jeszcze bardziej zbliża komplety ogrodowe rattanowe do przydomowych aranżacji. Wilgoć i temperatura – przy właściwym zabezpieczeniu mebli, nie powodują powstawania uszkodzeń. Taki produkt można przemalować, aby uzyskać kolor, który będzie spójny z wybraną stylistyką zielonej przestrzeni.

Wady, które trzeba wziąć pod uwagę

Jak każdy materiał, tak i rattan ma pewne wady, które należy wziąć pod uwagę podczas użytkowania oraz decydowania, jakie meble zagoszczą w ogrodzie.

Komplety ogrodowe rattanowe źle znoszą niskie temperatury. Można jednak sobie z tym poradzić, poza sezonem meble przechowując w suchym i cieplejszym miejscu, ponadto stosując specjalne pokrowce ochronne. Warto o to zadbać, bo mrozy sprawiają, że tak wizualnie ciekawa plecionka rattanowa, odkształca się lub pęka, głównie na plecionkach wstęgowych.

Rattan – z uwagi na konieczność pozyskania i importu tego tropikalnego surowca – jest droższy od innych materiałów. Trzeba mieć także na względzie, że meble pomalowane farbą, z czasem mogą uraczyć nas nieco odbarwionym kolorem. Farba z kolei będzie się łuszczyła, dlatego konieczna jest ochrona przed działaniem silnych promieni słonecznych, ponadto odnawianie czy też naprawianie takich mebli, gdy tego wymagają.

Mimo minusów – warto!

Mimo wymienionych wad warto stawiać na elementy zielonej przestrzeni bazujące na plecionce rattanowej. Wpisują się one cudownie w aranżacje skandynawskie czy nowoczesne, ale nie tylko. Oferują ciekawe kształty, a właściwie dobrane, zabezpieczone, użytkowane i przechowywane, mogą posłużyć długi czas. Komplety ogrodowe rattanowe to propozycja dla miłośników wyjątkowych ogrodów!

Previous post Jak dobrać meble ogrodowe do nowoczesnej aranżacji?
Next post Lampki cotton balls – pomysły na modne wnętrze małym kosztem

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge