Komfort termiczny w łazience – jak go zapewnić?

0 0

Zapewnienie komfortu termicznego w łazience jest niezwykle ważne. Spędzamy tutaj sporo czasu na czynnościach pielęgnacyjnych. Korzystamy z kabiny prysznicowej lub wanny, a wychodząc z nich musimy czuć ciepło, by się nie przeziębić. Ponadto liczymy na szybko schnące ręczniki, w których nie zalega wilgoć. Jakiego rodzaju grzejniki zainstalować w łazience, aby pogodzić potrzeby zapewnienia komfortu termicznego wraz z wygodą użytkowania oraz oszczędnościami?

Przemyślane rozwiązania na etapie instalacji

O wyborze ogrzewania do łazienki należy pomyśleć zanim dokonamy remontu. Tego typu rozwiązania muszą być bowiem uwzględnione w projekcie domu bądź tym, który przygotowywany jest na potrzeby realizacji remontu. To ważne także z tego względu, że po wykończeniu tego pomieszczenia niemożliwe będzie dokonanie zmian lub też okaże się to zbyt trudne i kosztowne.

Waga tego problemu polega również na tym, że ogrzewanie elektryczne wymaga zaplanowania, w których miejscach zostaną zamontowane gniazdka, ale i jakiego rodzaju. W łazience przewiduje się dla nich konkretne punkty, które znajdą się w odpowiedniej odległości od źródeł wody. Choć to nie jedyny wymóg.

Komfort termiczny – wskazana temperatura

W łazience temperatura powinna być ustalona na poziomie wyższym o około 2-3 stopnie C od tej, jaka panuje w pozostałych pomieszczeniach. Wiąże się to ze wspomnianymi we wstępie, wykonywanymi czynnościami pielęgnacyjnymi oraz kąpielami. Nikt przecież nie chce wychodząc z wanny lub spod prysznica stawać na zimnej podłodze. W szczególności dla dzieci jest to ważne, bo przez pierwsze lata życia ich organizmy nie mogą zagwarantować właściwej termoregulacji. Zimno w łazience szybko zatem znajduje swoje odzwierciedlenie w stanie zdrowia.

W ciepłej łazience jest sucho, dlatego nie trzeba się zmagać z wilgotnymi ręcznikami. To także ważne, ponieważ mokre ręczniki, które nie schną przez długi czas, stają się siedliskiem bakterii, a te również mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Ogrzewanie elektryczne

Coraz więcej osób decyduje się na grzejnik łazienkowy elektryczny. Choć wątpliwości często wzbudza korzystanie z prądu, który należy do jednych z najdroższych mediów, to w przypadku nowoczesnych urządzeń można liczyć na oszczędności i ogromną funkcjonalność.

Elektryczne grzejniki zostają zaopatrzone w termostaty. W najnowszych urządzeniach można liczyć na szereg funkcjonalności, w tym nie tylko ustawianie temperatury do żądanego poziomu, ale i planowanie na kolejne dni, w jaki sposób ma być ogrzewane to pomieszczenie. Informacje wyświetlane są na ekranie LCD, dzięki czemu obsługa staje się banalnie prosta.

Dobrym rozwiązaniem są grzejniki drabinkowe. Nie tylko oferują pożądane ciepło, ale i ich konstrukcja sprawia, że nadają się do suszenia ręczników lub bielizny. Poza tym są estetyczne, dostępne w różnych rozmiarach, a nawet kolorach i kształtach. Ich dopasowanie do wyglądu łazienki nie sprawia najmniejszych problemów.

Jak wybierać urządzenia grzewcze?

Niezależnie od tego, czy stawiamy na grzejniki drabinkowe, czy innego rodzaju, należy przemyśleć, jakie funkcje będą spełniać. Większej bowiem mocy wymagają te grzejniki, które posłużą do zapewnienia komfortu termicznego, ale i suszenia ręczników oraz bielizny. Część ciepła zostanie przeznaczona na suszenie.

Od funkcji będzie również zależeć miejsce montażu. Ponadto wygląd takiego grzejnika. Warto dobrze przemyśleć te elementy, aby ostatecznie uzyskać w pełni komfortową i funkcjonalną łazienkę, a przy tym nie tracić na równie ważnej aranżacji wnętrza.

Previous post Folia stretch – właściwości i zastosowanie
Style aranżacji wnętrz - krótka charakterystyka Next post Style aranżacji wnętrz – krótka charakterystyka

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge