Jak zaaranżować ogród, który spełni oczekiwania rodziców i dziecka?

Jak zaaranżować ogród, który spełni oczekiwania rodziców i dziecka
0 0

W okresie pandemii, gdy większość planów wakacyjnych trzeba było odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość, centrum wypoczynku wielu dorosłych i dzieci stał się przydomowy ogród. Odpowiednio zaaranżowany może doskonale spełnić się w tej roli. Warto pamiętać, że powinien zostać dopasowany do wieku osób, które będą z niego korzystać. O ile w przypadku dorosłych jest to znacznie prostsze, o tyle urządzając przestrzeń dla dzieci, należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach.

Wraz z nastaniem lata życie wielu rodzin przenosi się na łono natury. W ogrodzie spędzamy czas podczas posiłków, zabawy oraz wypoczynku. Jeśli zadbamy o to, by znalazły się  w nim odpowiednie meble oraz sprzęty, przestrzeń stanie się funkcjonalna i doskonale spełni oczekiwania użytkowników.

Ogród przyjazny dzieciom

Jaki powinien być ogród, by trafiał w potrzeby zarówno rodziców, jak i dzieci? Z pewnością nie powinno w nim zabraknąć wygodnych mebli wypoczynkowych. To jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest to, by przestrzeń zachęcała do przebywania na zewnątrz również dzieci. Pociechy z pewnością zdecydowanie łatwiej odgonimy od komputera, tableta i telewizora, jeśli stworzymy dla nich odpowiedni kącik do zabaw. W takim miejscu nie powinno zabraknąć huśtawki, piaskownicy oraz domku dla dzieci. Wybierając sprzęty do zabaw, warto zwrócić uwagę na to, czy są to produkty, które zagwarantują dzieciom bezpieczeństwo.

Ogród bezpieczny dla dzieci

Planując przestrzeń ogrodu, w której będą bawiły się dzieci, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, aby zagwarantować im bezpieczeństwo. Istotne jest nie tylko to, jakie urządzenia do zabaw wprowadzimy do ogrodu, ale również to, w którym miejscu je umieścimy. Najlepiej, jeśli uda się zaaranżować przestrzeń w taki sposób, by obserwować plac zabaw, wypoczywając jednocześnie na tarasie lub na terenie ogrodu. Dzięki temu rodzice będą mogli stale sprawować opiekę nad pociechami.

O bezpieczeństwie możemy też mówić w kontekście pozostawionych na terenie ogrodu sprzętów ogrodniczych, urządzeń elektrycznych oraz środków ochrony roślin i innych preparatów stosowanych w ogrodnictwie. Pozostawienie takich przedmiotów w miejscu, w którym przebywają dzieci, mogłoby doprowadzić do tragedii. Warto zabezpieczyć je w trudno dostępnym dla dzieci miejscu. Do tego celu doskonale sprawdzają się skrzynie ogrodowe, a także domki i szafy narzędziowe.

Ogrodowa roślinność

Bardzo ważne jest również to, jakie rośliny sadzimy w pobliżu miejsca zabaw. Warto zwrócić uwagę, by nie były to gatunki trujące, takie jak na przykład cis. Dla bezpieczeństwa dzieci lepiej unikać również sadzenia roślin z kolcami albo cierniami. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich całkowicie zrezygnować. Wystarczy, jeśli zaplanujemy nasadzenia w miejscu, do którego nie mają dostępu najmłodsi. Warto zwrócić uwagę, by dzieci nie miały możliwości samodzielnego przedostania się do tej części ogrodu. Zaplanowana w ten sposób przestrzeń zapewni pociechom bezpieczeństwo, a rośliny będą mogły cieszyć nasze oczy.

Aranżacja tarasu

Miejsce wypoczynku również powinno zostać zaaranżowane w taki sposób, który spełni oczekiwania dzieci i dorosłych. Wygodne meble zdolne pomieścić całą rodzinę oraz odwiedzających ją gości to podstawa. Jeśli w ogrodzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na sporych rozmiarów zestaw wypoczynkowy, warto rozważyć zakup mebli modułowych. To wygodna alternatywa, dzięki której wielkość i układ mebli można dostosować do aktualnych potrzeb. Zbudowane ze specjalnych, łączonych ze sobą podobnie jak klocki modułów, raz mogą stanowić dużą kanapę albo narożnik, a innym razem użytkownicy mogą pozostawić na tarasie tylko dwa fotele i stolik.

Warto rozważyć też zakup mebli z ukrytymi schowkami. Stoliki z ukrytym pod blatem pojemnikiem albo specjalne pufy pozwalają na przechowywanie ciepłych koców i dziecięcych zabawek. Dzięki temu na tarasie zapanuje porządek, a niezbędne akcesoria będą zawsze pod ręką.

Przestrzeń ogrodu może stać się komfortowym miejscem do wypoczynku. Warto zaplanować ją w taki sposób, by dokładnie odzwierciedlała oczekiwania rodziny.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Bazkar

Previous post Skrzynie do ogrodu i praktyczne szafy – do czego można je wykorzystać?
Drewniane meble do ogrodu - poznaj ich wady i zalety Next post Drewniane meble do ogrodu – poznaj ich wady i zalety

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge