
Jeśli uznamy, że kuchnia jest sercem każdego domu, to trzeba stwierdzić, że salon potrafi być jego najprawdziwszą duszą. To w nim się odpoczywa po długim dniu pracy, spotyka z domownikami lub odwiedzającymi nas gośćmi. Stanowi główną, wspólną przestrzeń, dostępną dla wszystkich. Z tego powodu warto, aby był odpowiednio zaaranżowany – bardzo komfortowy, elegancki i przytulny.
Liczy się nie tylko sama stylistyka. Równie istotna jest ergonomia i właściwe rozplanowanie. Na co zwracać uwagę, gdy planujemy wygodny, modny i po prostu piękny salon?
Meble w centrum salonowego wszechświata
Salon z zasady i definicji służy odpoczynkowi i komfortowemu relaksowi. Dlatego też należy zadbać o to, żeby znalazły się w nim właściwe meble, które są w stanie sprostać naszym oczekiwaniom oraz mogą być prawdziwie wygodne.
Jak wybrać meble do salonu? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz dostępnej przestrzeni. Można jednak wymienić kilka elementów, które są zawsze istotne.
Wielkość sofy i ilość foteli powinna być dopasowana do ilości domowników oraz rozmiarów pomieszczenia. Zbyt mała kanapa ginie bowiem w wielkim pomieszczeniu, zbyt duża w małym pokoju z kolei sprawia dość przytłaczające wrażenie zagracenia i przeładowania.
Świetnym rozwiązaniem często okazują się zestawy mebli modułowych, które w zależności od potrzeb chwili, można dowolnie aranżować.
Kiedy już dokładnie wiemy, co jest nam potrzebne i jakie mamy warunki w domu, nie zapomnijmy przetestować wybranych sprzętów. W ten prosty sposób jesteśmy w stanie uniknąć sytuacji, gdy meble salonowe okażą się niepraktyczne i niewygodne.
Oświetlenie o różnych twarzach
Przyjemny odpoczynek w salonie zapewnia nam również dobór właściwego oświetlenia. Powinny się w nim znaleźć wszystkie rodzaje lamp do wnętrz: główne, zadaniowe, a także dekoracyjne. W zależności od potrzeb pozwoli to na bezpieczne przemieszczanie się po salonie, rozmowy ze znajomymi lub zaszycie się z książką na kanapie.
Czym powinno się wyróżniać światło w pomieszczeniu, w którym chcemy głównie wypoczywać? Przede wszystkim nie może być zbyt intensywne i razić oczy użytkowników. Dlatego też dobrze znaleźć praktyczne klosze lub abażury, które przepuszczają wystarczającą ilość światła do wykonywania różnych czynności, zachowując przy tym nastrój i atmosferę danej przestrzeni.
Jakie światło jest zatem najkorzystniejsze do salonu? Najlepiej, żeby miało kolor ciepłobiały, który szczególnie sprzyja relaksowi, uspokaja i pozwala wyciszyć się przed snem.
Jakie lampy nadają się do salonu? W zależności od funkcji światła (główne, zadaniowe, dekoracyjne), produkty oświetleniowe mogą przybierać rozmaite kształty.
Dla przykładu lampy, stanowiące oświetlenie główne, mogą być skrajnie proste i niemal niedostrzegalne, jeśli zdecydujemy się na oczka wpustowe lub też zdobić i przykuwać uwagę, jeśli postawimy na okazały żyrandol lub dużą lampę wiszącą.
W przypadku oświetlenia zadaniowego i dekoracyjnego warto znaleźć lampy dopasowane do stylu pomieszczenia – mogą być stojące, wiszące lub zawieszone na ścianach, ważne, żeby miały element sprawiający, że cały salon wygląda spójnie.
Oczywiście, wszystkie produkty, w tym lampy, powinny być ze sobą powiązane wizualnie i stylistycznie, aby nie wprowadzać chaosu do pomieszczenia, który ewidentnie nie sprzyja relaksowi. Dzięki temu salon prezentuje się pięknie, a zarazem bardzo stylowo.
Dodatkowo, dla podkreślenia nastroju wieczorową porą, w przestrzeni salonu mogą również pojawiać się aromatyczne świece lub ozdobne lampiony, które dają ciepłe i przyjemne światło, przynoszące ukojenie i spokój.
Tekstylia świadczące o przytulności
Bez względu na stylistykę aranżacji, salon powinien być przede wszystkim przytulny. W hermetycznej, smutnej i zimnej przestrzeni raczej niezbyt dobrze się odpoczywa. Najlepszą metodą na wprowadzenie ciepła do pomieszczenia są tekstylia.
Nie muszą to być wyłącznie ciężkie zasłony lub firany. Równie dobrze można postawić na niewielkie dywaniki oraz przyjemne dla oka poduszki ozdobne, które dodatkowo znacząco zwiększają wygodę podczas przesiadywania na kanapie.
Salon powinien spełniać dwa główne założenia – być komfortowy i przyjemny dla oka. Dzięki temu z radością chce się w nim spędzać czas samodzielnie lub z bliskimi. Warto zadbać o jego ciekawą aranżację, dobór odpowiednich mebli i dodatków. W ten sposób tworzymy centrum naszej domowej przestrzeni.
Dobre oświetlenie to podstawa każdego wnętrza, bez względu na stylistykę.