
Trudno wyobrazić sobie domowe wnętrza bez ogrzewania. Zwłaszcza w naszym, kapryśnym klimacie jest to po prostu niemożliwe. Wybierając grzejniki dekoracyjne pokojowe możemy skupić się nie tylko na jak najlepszych parametrach technicznych oraz wydajności. Zależy nam bowiem na zapewnieniu optymalnych warunków do życia, przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Coraz częściej spotyka się rozmaite rozwiązania skuteczne, a przy niezmiernie dekoracyjne. Dziś pragniemy pokazać , że grzejnik paradoksalnie może stać się prawdziwą ozdobą domu.
Grzejniki dekoracyjne pokojowe – kilka słów o konwekcji
Do wciąż najczęściej wybieranych rozwiązań grzewczych w naszych domach, zalicza się grzejniki konwekcyjne. Są one włączone w system centralnego ogrzewania za pomocą rurek, które transportują do nich ciepłą wodę. Gdy grzejniki dekoracyjne pokojowe się nagrzeją, przekazują ciepło do wnętrza. Odbywa się to na zasadzie konwekcji. Ciepłe powietrze unosi się do góry, stopniowo się ochładzając. Gdy jego temperatura wystarczająco się zmniejszy, zaczyna ono ponownie opadać. W ten sposób w ogrzewanym pomieszczeniu dochodzi do nieustannej cyrkulacji powietrza.
Grzejniki dekoracyjne pokojowe – konwekcja i nie tylko
Spośród grzejników konwekcyjnych można wyróżnić kilka dominujących typów, do których zaliczają się między innymi:
- grzejniki członowe, wykonane ze stali lub żeliwa, które składają się z kilku połączonych ogniw;
- konwektory, zbudowane z miedzianych rur, na które nasunięto blachy aluminiowe;
- grzejniki płytowe, składające się z płaskich blach lub płyt stalowych o perforowanej strukturze. W ich wnętrzu stosuje się specjalne blachy konwektorowe z aluminium;
- grzejniki aluminiowe, odlane całościowo z aluminium, z wewnętrznymi kanałami powietrznymi.
Niekiedy można również mówić o podziale grzejników konwekcyjnych na rozwiązania wodne lub wodno-elektryczne z wmontowaną grzałką, która może niezależnie od systemu wodnego ogrzewać powietrze w pomieszczeniu.
Grzejniki dekoracyjne pokojowe, czyli trzeci typ o nieco innym jednak charakterze, to niezależne produkty elektryczne, wpinane bezpośrednio do gniazdka. Zazwyczaj działają one w oparciu o podczerwień.
Jakie grzejniki dekoracyjne pokojowe wybrać do modnych wnętrz?
Grzejniki ozdobne, jak mogliśmy już zauważyć, przybierają rozmaite formy. Dlatego też z łatwością można znaleźć estetyczne i ciekawe modele, które idealnie wpisują się w każdą aranżację.
Wnętrza minimalistyczne – bez zbędnych ozdobników
Od wielu lat w światowych trendach wciąż utrzymuje się minimalizm, w wydaniu skandynawskim lub japońskim. Zakłada on skrajne uproszczenie przestrzeni oraz obecnych w niej brył, ograniczenie zbędnych produktów do zupełnego minimum.
W takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się grzejniki płytowe, o gładkiej tafli metalu lub szkła. Niekiedy można znaleźć nawet modele z nadrukowanymi ornamentami lub zdjęciami.
Klasyczna elegancja dla każdego
Wnętrza klasyczne zniewalają ciepłem i przytulnością, często korzystając z tradycyjnych form zdobniczych. W takie aranżacje idealnie wpisują się stylizowane grzejniki żeberkowe, nawiązujące do starych, żeliwnych produktów, które pamiętamy jeszcze z czasów naszych rodziców i dziadków.
Nowoczesność niejedno ma imię
Z kolei w ultranowoczesnych aranżacjach, nawiązujących do stylistyki high-tech, potrzebne są grzejniki dekoracyjne pokojowe, ale skrajnie proste i nowoczesne w formie. Mogą pojawić się choćby egzemplarze o prostych, pionowych profilach, nieco w duchu industrialnym. Ewentualnie można również postawić na skrajną prostotę, zbliżoną do tej, którą wykorzystywaliśmy już we wnętrzach minimalistycznych.
Nowoczesny grzejnik w centrum uwagi
Współczesne grzejniki wcale nie muszą już być wstydliwie chowane lub obudowywane dodatkowymi elementami. Stają się pełnoprawnym elementem dobrze zbudowanej stylizacji wnętrzarskiej. Wiedzą o tym architekci, osoby prywatne. Coraz częściej też producenci zdają sobie sprawę z tego, że ich produkty mogą stanowić dekorację wnętrza, w którym się znajdują. Dlatego też wybór grzejników ozdobnych poszerza się z sezonu na sezon.
Odpowiednio dobrane elementy systemu grzewczego pełnią zatem obecnie podwójną rolę – zapewniają ciepło i sprawiają, że wnętrze nabiera ciekawego i nietuzinkowego charakteru. Dbajmy o detale stylistyczne i cieszmy się ciepłem w naszych przytulnych i modnych domach, które są w stanie zapewnić grzejniki dekoracyjne pokojowe.