
Ogród często jest przestrzenią, w której uwielbiamy spędzać czas, zwłaszcza w przyjemnym i ciepłym okresie letnim. Gniazdka i włączniki są niezbędne, aby móc swobodnie korzystać z poszczególnych produktów, wymagających podłączenia do prądu.
Gdy dni stają się jednak coraz krótsze, a noce chłodniejsze, chęć przebywania na zewnątrz drastycznie spada. W jaki sposób możemy usprawnić nasze ogrody, żeby korzystać z nich dłużej i częściej? O tym opowiemy poniżej.
Gniazdka i włączniki – bez nich się nie obejdzie!
Za oknami powoli zagościło lato i pomimo pięknej, słonecznej pogody temperatura często nie zachęca do spędzania czasu na relaksie w ogrodzie. Nawet najwygodniejsze meble mogą nie wystarczyć, żeby zapewnić nam wystarczający komfort. Co zatem koniecznie powinniśmy zainstalować w ogrodzie, żeby cieszyć się nim przez kolejne tygodnie?
Ogrzewanie – klucz do sukcesu
To naprawdę nie żart. Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie ogrzewania na tarasach i w przydomowych strefach wypoczynkowych. Dzięki temu, możemy korzystać z tych przestrzeni, nawet gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada w ciągu dnia. Wystarczą odpowiednie gniazdka i włączniki, a następnie wybór produktu grzewczego. Sprawdza się to również w sezonie wiosenno-letnim, podczas chłodnych wieczorów i nocy, gdy nie chcemy jeszcze przerywać przyjemnego relaksu lub spotkania ze znajomymi.
Jakie rozwiązania możemy wybrać? Dla zapewnienia optymalnych warunków, najlepiej nadają się promienniki gazowe lub elektryczne.
Różnica między nimi, jak łatwo się domyślić, polega na sposobie zasilania urządzeń grzewczych. Promienniki gazowe mają butlę gazową, w aluminiowej osłonie w dolnej części grzejnika. Promienniki elektryczne wymagają podłączenia do domowej sieci elektrycznej, dlatego dobrze dobrane gniazdka i włączniki, usprawnią przygotowanie całej instalacji.
Co zyskujemy, wybierając każdy z typów ogrzewania? Urządzenia na gaz są tanie w eksploatacji. Ponadto ich największą zaletą jest mobilność. Bez trudu możemy umieścić kolumnowy, stojący promiennik w dowolnej części ogrodu. Zagwarantuje nam ciepło, a przy okazji będzie cieszył oko i zdobił przestrzeń, gdyż dostępne na rynku modele o minimalistycznej i ciekawej formie, bez trudu możemy wkomponować w ogrodowe aranżacje minimalistyczne, klasyczne a nawet orientalizujące.
Promienniki elektryczne wyróżniają się wygodą użytkowania. Choć faktycznie ogranicza je dostęp do instalacji, to szereg zalet przekonuje wiele osób do zakupu tego właśnie rozwiązania. W czym tkwi ich przewaga? Przede wszystkim, pozwalają na ukierunkowanie ciepła. Fale podczerwone ogrzewają wówczas tylko wybrany fragment przestrzeni, bez marnowania energii na podnoszenie temperatury nieużywanych miejsc. Nowoczesne urządzenia są energooszczędne i w pełni bezpieczne, dlatego bez przeszkód można stosować je na zewnątrz, zapewniając idealne warunki do relaksu.
Oświetlenie – nie tylko dla wzrokowców
Oprócz samego ogrzewania, przydaje się także dobrze zaplanowane oświetlenie przestrzeni przydomowej. I w tym przypadku także musimy przemyśleć, jakie gniazdka i włączniki sprawdzą się w zastosowaniu. Oświetlenie posłuży nam w zasadzie przez cały rok. Ma ono za zadanie:
- zwiększać funkcjonalność,
- zapewniać bezpieczeństwo,
- dekorować.
Pierwszą i główną funkcją oświetlenia w ogrodzie jest zapewnienie dobrej widoczności w miejscach, w których spędzamy czas po zapadnięciu zmroku. Dzięki temu, możemy kontynuować spotkania ze znajomymi i widzieć twarze rozmówców. Produkty oświetleniowe muszą dawać rozproszone, łagodne i niezbyt mocne światło, które nie będzie powodować efektu olśnienia ani oślepiać. Dlatego też, warto znaleźć lampy z całkowicie osłoniętych źródłach światła oraz pamiętać o zawieszeniu ich na odpowiedniej wysokości, dopasowanej do naszych potrzeb.
W strefach wypoczynku najczęściej montuje się lampy wiszące lub ścienne kinkiety.
Oświetlenie ogrodu powinno zapewniać też bezpieczeństwo przemieszczania się – zarówno w samym miejscu, w którym wypoczywamy, jak i na ścieżkach dojścia do niego. Do najczęściej wybieranych rozwiązań zalicza się lampy elektryczne wpuszczane w poziom gruntu oraz produkty solarne.
Trzecia z wymienionych funkcji światła to dekoracja. Dzięki dobrze zaplanowanym scenom świetlnym, możemy podkreślić poszczególne elementy małej architektury ogrodowej oraz wyróżnić najpiękniejsze okazy roślinne. Dzięki temu, budujemy dodatkowy walor estetyczny przestrzeni, która w ciemności staje się jeszcze piękniejsza niż za dnia.
Ogród – nie twierdza a wygodny pałac
Przestrzeń ogrodowa z założenia służy rekreacji. Dlatego też warto sprawić, żeby była w pełni funkcjonalna przez większą część roku. Wprowadzenie do niej oświetlenia oraz grzejników, dających przyjemne ciepło, sprawi, że z chęcią będziemy z niej korzystać aż do nastania zimy, a może nawet dłużej. Przemyślmy, jakie gniazdka i włączniki wybrać, a także gdzie je zainstalować, aby sprawnie działały wraz z wybranymi produktami oświetleniowymi i grzewczymi. Nasz ogród stanie się naprawdę wygodnym pałacem.