
Podejmując się remontu mieszkania albo projektując instalację elektryczną, musimy zdecydować, jaki rodzaj osprzętu wybierzemy. W tym miejscu warto wiedzieć, czym charakteryzują się gniazda elektryczne podtynkowe, a czym natynkowe, i dlaczego montaż tych pierwszych nie zawsze będzie możliwy. Ogromne znaczenie dla konkretnego osprzętu ma rodzaj pomieszczenia oraz technologia, w jakiej wzniesiono budynek. Warto też wiedzieć, na jakiej wysokości montować gniazda w poszczególnych pomieszczeniach oraz jak zabezpieczać je w tych, w których powietrze może wykazywać wyższą wilgotność.
Gniazda elektryczne podtynkowe różnią się od natynkowych przede wszystkim dwiema cechami: sposobem montażu oraz estetyką. Przyjęło się, że w pomieszczeniach o charakterze mieszkaniowym montujemy zazwyczaj osprzęt podtynkowy. Od tej reguły mogą się jednak zdarzyć wyjątki. Kiedy będziemy mieć z nimi do czynienia?
Gniazda elektryczne podtynkowe – czym się charakteryzują?
Gniazda elektryczne podtynkowe to najpopularniejsze gniazda wtykowe. To z nimi będziemy mieć najczęściej do czynienia w pomieszczeniach mieszkalnych, usługowych i większości obiektów handlowych. To, co od razu rzuca się w oczy, to ich wielkość i estetyka. Ten rodzaj osprzętu jest zdecydowanie mniejszy od gniazd natynkowych. Dlaczego? Dzięki temu, że montuje się w ścianie w specjalnie przygotowanej do tego celu puszce, ta część gniazda, którą widzimy na zewnątrz, może być mniejsza. W efekcie osprzęt prezentuje się estetycznie i nie zajmuje wiele miejsca. Jego rozmiar sprawia, że można go dyskretnie ukryć za meblami, np. za sofą albo szafką. Warto przy tym pamiętać, że gniazda elektryczne podtynkowe montujemy przy wyłączonej elektryczności.
Gniazda natynkowe – dlaczego często postrzegane są jako gorsza alternatywa?
Jak już wspomnieliśmy, gniazda elektryczne podtynkowe prezentują się bardzo estetycznie, a ze względu na niewielkie rozmiary można planować ich rozmieszczenie w taki sposób, by zostały ukryte za meblami. Z kolei gniazda natynkowe są zdecydowanie większe, bo dodatkowo muszą się w nich zmieścić przewody elektryczne. Gniazda natynkowe stają się alternatywą wtedy, kiedy instalacja elektryczna nie może zostać ułożona w ścianie. Bardzo często zabezpieczone są też dodatkową klapką. Najczęściej spotkamy się z nimi w różnego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych, fabrycznych i warsztatach. Mogą występować również w części pomieszczeń mieszkalnych, w których ze względu na technologię budowy instalacja elektryczna nie mogła zostać umieszczona w ścianie (np. niektóre domy drewniane).
Sposób montażu gniazd elektrycznych
Zabierając się do montażu gniazd elektrycznych, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim gniazda, które mają się znaleźć w łazience, powinny mieć dodatkową klapkę, która zabezpieczy je przed wilgocią i zachlapaniem wodą. Warto zwrócić uwagę na oznaczenie IP44, które wskażę, czy jest to osprzęt odpowiedni do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Warto pamiętać też, gniazda montuje się w łazience wyżej niż w innych pomieszczeniach, bo na wysokości 140 cm. W pozostałych wnętrzach wystarczy umieścić je na wysokości 20 cm. Odległość pomiędzy kabiną prysznicową lub wanną a gniazdem elektrycznym powinna wynosić co najmniej 60 cm.
Gniazda elektryczne podtynkowe będą używane przez nas znacznie częściej, bo to głównie z nimi będziemy mieć do czynienia w większości pomieszczeń mieszkalnych, biurowych i usługowych.