Działka pod budowę domu – podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Działka pod budowę domu - podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Budowa domu to inwestycja na lata. Dlatego działka pod budowę domu powinna być wybierana w sposób przemyślany i świadomy. W przeciwnym razie po kilku latach użytkowania inwestor może spostrzec, że nieruchomość nie spełnia jego oczekiwań i rozważać możliwość jej zbycia. Taki scenariusz nie musi przerażać, o ile inwestor nie zaangażował w zakup działki wszystkich środków finansowych. Co jednak jeśli nie tylko wydał własne pieniądze, ale musiał też posiłkować się kredytem, a teraz nie może nieruchomości sprzedać?

Wymarzona działka pod budowę domu w przypadku każdego z nas może charakteryzować się nieco odmiennymi cechami. Są jednak i takie kryteria, które pod uwagę powinien wziąć każdy, kto planuje zmierzyć się z taką inwestycją. O czym nie wolno zapomnieć, wybierając nieruchomość pod budowę domu?

Stan prawny nieruchomości, ewentualne zadłużenie

Jedną z najistotniejszych kwestii, którą sprawdzamy, gdy jesteśmy zainteresowani kupnem gruntu, jest jego stan prawny. Ważne jest to, kto ma prawo do użytkowania gruntu oraz ilu jest współwłaścicieli i czy wszyscy zgadzają się na sprzedaż działki. Takie informacje można znaleźć w księdze wieczystej nieruchomości prowadzonej przez właściwy miejscowo wydział ksiąg wieczystych. Można też sprawdzić wszystko przez internet. W tym celu inwestor powinien znać nr księgi wieczystej. Wyczyta z niej również, czy na nieruchomości nie ma wpisanej hipoteki albo innych obciążeń (np. prawo przejazdu do innych nieruchomości).

Działka pod budowę domu a prawo miejscowe

Osoby sprzedające nieruchomość mogą nie dysponować pozwoleniem na budowę domu. Oznacza to, że inwestor będzie musiał sam wystąpić z wnioskiem o takie pozwolenie. Czy na pewno będzie mógł na wybranej działce rozpocząć budowę? Tego można się dowiedzieć z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który opisuje dany teren. Miejscowy plan można zobaczyć we właściwym miejscowo ze względu na lokalizację działki urzędzie gminy albo na jego stronie internetowej. Z dokumentu dowiemy się też, ile kondygnacji będzie mógł mieć budynek, jaka jest dopuszczalna wysokość kalenicy, katy nachylenia dachu itp.

Uzbrojenie nieruchomości

Działka pod budowę domu musi mieć odpowiednie przyłącza do gazu, prądu oraz wody. Takie nieruchomości są niestety droższe niż działki nieuzbrojone. Inwestor może zdecydować się na zakup działki tańszej, jednak wtedy będzie musiał zadbać o uzbrojenie we własnym zakresie, co również pociąga za sobą dodatkowe koszty. Pozostaje rozważenie, która z opcji wydaje się korzystniejsza.

Lokalizacja i usytuowanie względem kierunków geograficznych

Sposób ekspozycji domu na działce ma wpływ na nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń. Powinni o tym pamiętać inwestorzy, którzy wybrali już projekt domu i muszą znaleźć nieruchomość, na której ten będzie mógł zostać posadowiony. Warto zwrócić uwagę na to, by działka pod budowę domu umożliwiała południowo-zachodnią ekspozycję strefy dziennej. Pomieszczenia rzadziej uczęszczane, takie jak spiżarnia, wiatrołap i pralnia mogą znaleźć się od strony zachodniej.

0 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge