Co wpływa na wysokość kosztów ogrzewania?

Ogrzewanie wciąż należy do najwyższych wydatków w domowym budżecie. Choć dane zebrane przez EU-SILC pokazują, że z każdym kolejnym rokiem koszty maleją, to wciąż około 7% Europejczyków nie stać na wystarczające ogrzewanie domów. W Polsce sytuacja jest teoretycznie dobra. Mimo to nadal około 5% naszych rodaków nie może sobie pozwolić na właściwe ogrzewanie przestrzeni mieszkaniowych. Nie zawsze jednak wysokość rachunków zależy tylko od ceny mediów. Przyczyny kosztów ogrzewania są przeróżne. Mogą dotyczyć instalacji, poszczególnych urządzeń lub termoizolacji domu. W dzisiejszym artykule zastanowimy się właśnie nad tym, co wpływa na koszty ogrzewania.

Wiele zależy od domu, czyli kilka słów o termoizolacji

Zacznijmy nietypowo, bo nie od samego systemu grzewczego. Okazuje się bowiem, że niewystarczające ocieplenie domu może prowadzić do znaczących strat cieplnych.

Produkowane w domu ciepło ucieka z wnętrz szczególnie poprzez tak zwane mostki termiczne. Są to wszystkie miejsca w przegrodach zewnętrznych, którymi ciepło wydostaje się na zewnątrz. Oprócz nich przyczyną problemów z utrzymaniem właściwej temperatury jest także brak termoizolacji ścian i innych elementów domu. Największe straty dotyczą:

  • dachu – 30%,
  • ścian – 20%,
  • wentylacji, okien – 15%,
  • mostków cieplnych (drzwi, nadproża itp.) – 10%,
  • podłogi położonej na gruncie – 10%.

Powyższe zestawienie pokazuje, jak wiele energii możemy tracić każdego dnia, pomimo intensywnie działającego systemu grzewczego.

Aby maksymalnie ograniczyć straty, należy zatem zadbać o właściwą termoizolację newralgicznych miejsc w budynku. Do ocieplania domów stosuje się rozmaite materiały. Do najczęściej używanych zalicza się płyty styropianowe oraz wełnę mineralną (szklaną i kamienną). Nie można też zapominać o szczelnych drzwiach i oknach. Warto wymienić stare modele na nowoczesne rozwiązania lub zadbać o uszczelnienie występujących mostków.

Odpowiednia termoizolacja znacząco poprawia wydajność systemu grzewczego i pozwala poczuć się komfortowo, przy równoczesnym obniżeniu kosztów ogrzewania w domu.

System grzewczy – wydajny, nowoczesny i ekologiczny

Istnieje wiele systemów grzewczych, pozwalających na skuteczne ogrzanie lub dogrzanie domu. Właściciele budynków mogą wybierać spośród instalacji grzewczych:

  • z piecem na paliwa stałe,
  • olejowych,
  • gazowych,
  • elektrycznych.

Najbardziej popularne są wciąż systemy grzewcze zasilane przez piece na paliwa stałe, na przykład węgiel, drewno lub brykiety. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań, które wymaga jednak sporo zachodu oraz nieustannego uzupełniania zapasów. Trzeba również liczyć się z wygospodarowaniem oddzielnej przestrzeni na kotłownię, w której będziemy przechowywać węgiel lub drewno.

Jest to też rozwiązanie najmniej ekologiczne, a w niektórych miejscach wręcz niedozwolone. Zakaz pojawił się choćby w Krakowie, który szuka sposobu na rozwiązanie problemu miejskiego smogu.

Prostsze w obsłudze i zdecydowanie czystsze jest ogrzewanie na olej opałowy. Materiał jest powszechnie dostępny oraz nie ma aż tak szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Podstawowym mankamentem jest zdecydowanie wyższy koszt instalacji oraz samego surowca, co znacząco podnosi koszty eksploatacji.

Ogrzewanie gazowe cieszy się obecnie wielką popularnością, pozwalając na skuteczne i szybkie podniesienie temperatury w domu. Jego podstawową zaletą jest olbrzymia wygoda użytkowania. System grzewczy jest bezobsługowy, a wydajny piec może równocześnie służyć do zapewniania ciepła w domu oraz podgrzewania wody w kranach. Kotły są też czyste i przyjazne dla środowiska.

Choć same koszty eksploatacyjne są zazwyczaj niskie, to sporym wydatkiem jest sama instalacja, co często zniechęca spore grono osób, szukających najlepszych rozwiązań dla swoich domów.

Na koniec pozostają jeszcze instalacje elektryczne, wzbudzające spore zainteresowanie klientów. Można zdecydować się na maty i folie grzewcze, montowane jako ogrzewanie podłogowe, lub wygodne promienników. Sprawdzają się jako – w ostatecznym rozrachunku – tanie ogrzewanie główne lub dodatkowe. Najczęściej bywają wybierane do mieszkań, niewielkich domów i domków rekreacyjnych. W dużych domach koszty energii elektrycznej byłyby zbyt wysokie.

Ogrzewanie elektryczne stanowi czyste, wygodne i praktyczne rozwiązanie, które zapewnia optymalną temperaturę we wszystkich przestrzeniach z dostępem do instalacji elektrycznej.

Ciepły dom i optymalizacja domowych wydatków

Uzyskanie optymalnych warunków cieplnych to połączenie właściwej termoizolacji budynku oraz wystarczająco mocnego systemu grzewczego. Coraz częściej inwestorzy decydują się na zainstalowanie nowoczesnych, czystych urządzeń, które nie tylko zapewniają komfort i wygodę użytkowania, ale też są przyjazne dla środowiska.

0 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge