
W łazience spędzamy każdego dnia naprawdę sporo czasu na rozmaitych czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych. Jest to przestrzeń, w której zamontowanie odpowiedniego oświetlenia jest wręcz koniecznością, zapewniającą wygodę oraz bezpieczeństwo wszystkich domowników. Powinniśmy zatem poświęcić nieco czasu na to, żeby wybrać odpowiednie produkty oświetleniowe do łazienki. Jak to zrobić i co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, wybierając się na zakupy? O tym opowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury.
Do czego przydaje się oświetlenie w łazience?
Zacznijmy jednak od zupełnych podstaw. Do czego w ogóle potrzebujemy oświetlenia w łazience? Odpowiedź na to pytanie jest niezmiernie ważna, gdyż pozwala wybrać najlepsze rozwiązania do każdej przestrzeni.
Przede wszystkim lampy w łazience mają zapewniać bezpieczne przemieszczanie się oraz wykonywanie podstawowych czynności. W wielu przypadkach łazienki mają mocno ograniczony dostęp do światła słonecznego.
Część osób w ogóle nie ma okien w łazienkach, a jeśli nawet występują, to zazwyczaj bywają po prostu zasłonięte. Dlatego oświetlenia głównego w łazienkach używa się niemal zawsze – bez względu na porę dnia lub nocy.
Oprócz tego zazwyczaj w łazienkach potrzebujemy mocnego oświetlenia zadaniowego w strefie przy lustrze. To właśnie w tym miejscu wykonujemy makijaż lub golimy się, dlatego warunki oświetleniowe muszą być optymalne do wykonywania bardzo precyzyjnych czynności.
Wiele osób o tym zapomina, warto jednak uwzględnić to w naszych planach podczas budowy systemu oświetleniowego do łazienki – oświetlenie potrafi być świetną dekoracją. Można zdecydować się na podświetlenia przy pomocy oczek wpustowych lub dyskretnych taśm LED, które pozwalają na wybór niemal dowolnego koloru, dopasowanego do charakteru i wystroju pomieszczenia.
Bezpieczeństwo ponad wszystko – co musi wyróżniać oprawy oświetleniowe do łazienek?
W łazienkach panują dość trudne warunki. Wilgotność jest zdecydowanie wyższa niż w innych częściach domu, a przy tym nieustannie występuje ryzyko zachlapania wodą różnych sprzętów.
Urządzenia elektryczne w takich przestrzeniach wymagają specjalnej uwagi, w innym razie mogą szybko ulec uszkodzeniu. Zwarcie w produktach oświetleniowych prowadzi niejednokrotnie do uszkodzenia lampy. Bywa jednak również przyczyną znacznie poważniejszych awarii, a w niektórych sytuacjach nawet porażenia użytkowników.
Jak się przed tym chronić? Należy wybierać odpowiednie oprawy, przystosowane do użytku w warunkach podwyższonej wilgotności lub w miejscach, w których może dojść do zachlapania wodą.
Podstawowym parametrem, na który trzeba zwracać uwagę przy wyborze lampy do łazienki, staje się zatem współczynnik wodoszczelności IP. W łazienkach musi być na poziomie minimum IP44. W strefach bardziej narażonych na zachlapanie wodą wartość ta powinna być jednak wyższa.
Drugim wskaźnikiem o wielkim znaczeniu jest klasa ochronności. Określa ona, w jakim stopniu dane urządzenie elektryczne zabezpiecza nas przed porażeniem prądem. W przypadku łazienek najlepiej stawiać na produkty, gwarantujące najwyższą ochronę, czyli klasy 3.
Natężenie oświetlenia w łazience
Jak dużo światła przydaje się w łazience? Wszystko zależy od funkcji konkretnej lampy. W przypadku oświetlenia głównego potrzebujemy stosunkowo niewiele – wystarczy 100 lx. Jeżeli jednak mówimy o lampach zadaniowych w pobliżu lustra, wartość natężenia światła musi być zdecydowanie wyższa, żeby zapewnić maksymalny komfort dla użytkowników. Powinna ona wynosić około 400 lx.
W łazienkach warto montować źródła światła o temperaturze barwowej jak najbardziej zbliżonej do światła naturalnego. Gwarantuje to optymalne warunki choćby do wykonania perfekcyjnego makijażu.
Najpopularniejsze rodzaje opraw do łazienek
W łazienkach stosuje się wiele mocno zróżnicowanych typów opraw oświetleniowych, których wygląd zależy oczywiście od stylu aranżacji.
Jakie są najpopularniejsze typy, pojawiające się niemal we wszystkich łazienkach? Jako oświetlenie główne powszechnie używa się lamp sufitowych. Mogą to być plafony lub bardziej rozbudowane formy – ich wielkość dostosowuje się do powierzchni pomieszczenia. Niektórzy decydują się również na wykorzystanie większej ilości oczek wpustowych do zapewnienia komfortu przemieszczania się w łazienkach. Jest to również rozwiązanie bardzo praktyczne.
Nad lustrem najchętniej montuje się kinkiety. Mogą być umieszczone symetrycznie po obu stronach szklanej tafli. Niekiedy trafiają się jednak mocno wydłużone oprawy zawieszane nad górną krawędzią lustra. Gwarantuje to optymalne doświetlenie całej przestrzeni.
Oświetlenie do łazienki – funkcjonalność i elegancja
Lampy zwiększają funkcjonalność każdej łazienki, gwarantując optymalne warunki do przemieszczania się oraz wykonywania wszelkich czynności. Równocześnie stanowią jedną z najważniejszych dekoracji w pomieszczeniu.
Warto zatem wybrać jak najlepsze rozwiązania, nie zapominając oczywiście o kwestiach bezpieczeństwa. Niech nasze lampy będą praktyczne i bezpieczne dla wszystkich użytkowników.