Architektura ogrodu – planujemy przydomową przestrzeń z głową

Architektura ogrodu - planujemy przydomową przestrzeń z głową
0 0

Jak zaplanować przydomową przestrzeń, by spełniała oczekiwania wszystkich użytkowników? Przede wszystkim warto pamiętać, że architektura ogrodu oraz ustawione w nim meble muszą odzwierciedlać potrzeby domowników i uwzględniać ich wiek, a także zainteresowania. Nie trudno domyślić się, że młode małżeństwo z dziećmi może mieć nieco odmienne oczekiwania od osób w starszym wieku. A co jeśli posesję zamieszkują osoby z różnych grup wiekowych? Cóż, wtedy pozostaje zaaranżować ogród w taki sposób, by łączył pokolenia, gwarantując jednocześnie każdemu z domowników możliwość użytkowania przestrzeni w taki sposób, jaki najbardziej mu odpowiada.

Ogród szyty na miarę! – To chyba najlepsze określenie dla przestrzeni, które  spełnia oczekiwania wszystkich użytkowników bez względu na ich wiek i potrzeby. Zaplanowanie takiej przestrzeni wcale nie musi być trudne. Od czego należy zacząć?

Przede wszystkim planowanie

Architektura ogrodu, roślinność, wypoczynkowe meble – wszystko powinno mieć swoje miejsce i tworzyć razem harmonijną kompozycję. Aby w przydomowej przestrzeni nie zapanował chaos, warto wziąć w rękę kartkę oraz ołówek i rozpocząć… planowanie. Gdzie ustawimy meble wypoczynkowe dla gości, a gdzie wygodny fotel dla seniora? Czy bawiące się w ogrodowym domku dzieci na pewno będzie można obserwować z tarasu? W jaki sposób należy wytyczyć ścieżki w ogrodzie, by dobrze skomunikować jego różne punkty i nie zadeptać rabat kwiatowych? Wszystko to powinno znaleźć odzwierciedlenie w naszym planie. A kiedy – z pewnością po licznych poprawkach i uwzględnieniu postulatów wszystkich zainteresowanych – ostateczny plan zostanie już opracowany, wtedy będzie można przystąpić do jego realizacji.

Architektura ogrodu i meble wypoczynkowe

W funkcjonalnym i efektownie zaaranżowanym ogrodzie zazwyczaj znajdziemy ogrodową architekturę. Ta może się różnić w zależności od dostępnej przestrzeni oraz oczekiwań użytkowników. Od dużych i bardzo skomplikowanych ogrodowych altan, po całkiem skromne obejmujące zaledwie zadaszenie wsparte na czterech słupach. Od wyszukanych w formie fontann, po wtapiające się w ogrodową roślinność drewniane pergole. Architektura ogrodu to także przeznaczone do wypoczynku meble. Te mogą być wykonane z przeróżnych materiałów i wpisywać się w rozmaitą stylistykę. Dużym zainteresowaniem cieszą się meble drewniane, technorattanowe oraz wykonane z tworzywa, ale forma nawiązujące do rattanu.

Jeśli przestrzeń ogrodu będzie użytkowana przez najmłodszych, architektura ogrodu może też obejmować plac zabaw albo ogrodowy domek. Taka przestrzeń stanowi doskonały sposób do zachęcenia urwisów do przebywania na świeżym powietrzu. Przestrzeń dla dzieci warto lokalizować w takim miejscu, które będzie można obserwować, odpoczywając na tarasie albo w ogrodzie. Dobrze jest też usunąć z niej stwarzające dla najmłodszych zagrożenie gatunki roślin. Mowa tu o takich, które mogą być trujące albo mieć kolce.

Architektura ogrodu powinna odzwierciedlać sposób użytkowania przestrzeni. Obserwując ją, możemy odgadnąć, kto zamieszkuje daną posesję oraz, czy lubi spędzać czas w na jego terenie.

Meble do pokoju dla dziewczynki - sprawdzone pomysły na funkcjonalne aranżacje Previous post Meble do pokoju dla dziewczynki – sprawdzone pomysły na funkcjonalne aranżacje
Lampa podłogowa stojąca - oryginalny design i niepowtarzalna stylistyka Next post Lampa podłogowa stojąca – oryginalny design i niepowtarzalna stylistyka

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge